statystyki

Dodatek specjalny w gminie nie zawsze wypłacany z automatu [OPINIA]

24.04.2019, 08:43; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:43
Pracodawca ma obowiązek dokonania analizy wniosku o dodatek, ale nie jest zobligowany go przyznać.

Pracodawca ma obowiązek dokonania analizy wniosku o dodatek, ale nie jest zobligowany go przyznać.źródło: ShutterStock

Pracownik samorządowy złożył do wójta skargę na przełożonego, że ten nie chce zawnioskować o przyznanie mu dodatku specjalnego. Przekonywał, że w ostatnich miesiącach pracy miał więcej niż zwykle. Czy w takiej sytuacji przyznanie tego świadczenia jest obowiązkowe?

Nie. Dodatek specjalny obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom samorządowym pochodzących z wyboru. W odniesieniu do pozostałych zatrudnionych może być przyznany w wyniku okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.

Wysokość i tryb przyznawania tej gratyfikacji finansowej praco dawca określa w regulaminie wynagradzania, który jest zaliczany do zakładowych źródeł prawa pracy. W uchwale Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z 11 grudnia 2013 r. (znak: 23/64/13) czytamy, że przyznanie dodatku wynika ze spełnienia określonych ustawowo przesłanek oraz bezwzględnie musi charakteryzować się okresowością. Dlatego nie może on być przyznany na czas nieokreślony, gdyż prowadziłoby to do naruszenia zasad ogólnych nawiązania stosunku pracy (pismo MSWiA znak: DAP/026-25/10 AKu z 5 lutego 2010 r.). Ponadto wysokość dodatku jest ograniczona ilością środków finansowych pozostających w dyspozycji urzędu na wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane