Zakopane wciąż ignoruje przemoc: Po raz 10 odmówiono przyjęcia uchwały

autor: Michalina Topolewska23.04.2019, 08:29; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:31
Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.

Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.źródło: ShutterStock

Rada miasta Zakopanego po raz dziesiąty odmówiła przyjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia lokalnego programu przeciwdziałania domowej przemocy oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego.

W efekcie jest ona jedyną gminą, która od dziewięciu lat nie wywiązuje się z wymogu wynikającego wprost z art. 6 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390) i nie oferuje kompleksowego wsparcia osobom doświadczającym agresji ze strony członków rodziny. W związku z tym dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO) zwrócił się do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie stanowczych działań wobec rady miasta Zakopane w celu wyegzekwowaniu wspomnianego obowiązku.

Rzecznik wskazuje, że wbrew temu, co twierdzą radni – iż działania zmierzające do ochrony przed przemocą stanowią nadmierną ingerencję państwa w życie rodzinne – domowa agresja wcale nie jest prywatną sprawą rodziny. Zdaniem RPO zadania władz publicznych są w tym obszarze jasno określone i obejmują obowiązki zapobiegania przemocy, niezwłocznego reagowania na sygnały jej stosowania, udzielania specjalistycznego wsparcia osobom doznającym przemocy i adekwatnego oddziaływania na jej sprawców. Co więcej postępowanie Zakopanego nie tylko stanowi naruszenie przepisów ustawy oraz umów międzynarodowych, ale świadczy również o lekceważeniu potrzeb osób doświadczających domowej agresji.


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Alex(2019-04-24 09:58) Zgłoś naruszenie 50

    Trzeba napisać inaczej: Górale popierają znęcanie się nad żonami. A w niedzielę obowiązkowo do kościółka, nie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane