statystyki

Odłożona reforma janosikowego

autor: Tomasz Żółciak07.03.2019, 07:55; Aktualizacja: 07.03.2019, 08:10
Prace nad reformą wciąż trwają, a zaangażowani w nie są eksperci z Banku Światowego.

Prace nad reformą wciąż trwają, a zaangażowani w nie są eksperci z Banku Światowego.źródło: ShutterStock

Tymczasowy system korekcyjno-wyrównawczy miał istnieć do końca 2019 r. Wygląda jednak na to, że proteza legislacyjna zostanie przedłużona.

Takie wnioski płyną z lektury stanowiska strony rządowej i samorządowej w sprawie reformy tego systemu. Podpisani są pod nim prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Wyrok TK wciąż czeka

Pod hasłem ”systemu korekcyjno-wyrównawczego„ kryje się nic innego jak janosikowe – danina, którą zamożniejsze samorządy muszą przekazywać na rzecz tych biedniejszych. Trybunał Konstytucyjny ponad cztery lata temu orzekł, że janosikowe na szczeblu wojewódzkim zabiera zbyt dużą część dochodów Mazowsza (region zazwyczaj jest jedynym płatnikiem). W efekcie wysokość jego wpłat radykalnie zmalała z 0,65 mld zł w 2014 r. do 0,27 mld zł w roku 2015. Różnicę we wpłatach (by pozostałe województwa nie były stratne) pokrywa budżet państwa.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mecenas(2019-03-09 11:00) Zgłoś naruszenie 121

  praktycznie cala Warszawa jest na utrzymaniu podatników z całej Polski. Setki tysięcy urzędników ...... Nawet pijaczek - bezrobotny z Podlasia pijąc taniego jabola, zapłacił akcyzę, która idzie na utrzymanie darmozjadów z Wa-wy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Historyk(2019-03-09 14:08) Zgłoś naruszenie 90

  O Warszawie mówi, się, ze to największa "wieś sowiecka" w Polsce. I taka prawda. Warszawa zburzona przez Niemców w 1944 r., stała się oazą dla sowietów, którzy zbudowali tam sowieckie miasto po 1945 r.

  Odpowiedz
 • pyzdra(2019-03-08 13:49) Zgłoś naruszenie 27

  W Warszawie jest pełno przyjezdnych. Nie płacą tu podatków, tu tylko pracują a podatki płacą u siebie. Niszczą zieleń i chodniki, korzystają z przedszkoli, szkol, służby zdrowia, ze wszystkiego i jeszcze chcą janosikowie, To bezczelność, mamy ich dość niech wracają do siebie i tam dorabiają swoje samorządy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane