Pies nie zawsze musi być w kagańcu. Czy gmina z takim nakazem narusza prawa zwierząt?

autor: Paweł Sikora20.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 20.02.2019, 07:19
pit bull terrier, pies

W komentarzu do art. 77 kodeksu wykroczeń, autorstwa Wojciecha Kotowskiego, stwierdzono że "chodzi o panowanie nad zwierzęciem w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne. Spełnienie tego warunku w ramach zwykłych środków ostrożności nie wymaga np. spacerowania z psem znajdującym się na smyczy lub w kagańcu.źródło: ShutterStock

Nakaz prowadzania psów na smyczy, a dodatkowo w kagańcu psów ras agresywnych i większych niż 60 cm w kłębie, niezależnie od ich cech, może prowadzić do działań niehumanitarnych. To z kolei może wiązać się z karą dla właściciela czworonoga - stwierdził WSA w Gdańsku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • chciałbym,aby z takim psem jak na zdjęciu-pan(2019-02-20 07:52) Zgłoś naruszenie 2712

    orzekający spotkał się,tam gdzie te psy spuszczane ze smyczy biegają bez kagańca luz pas,musiał by przy ataku humanitarnie te zwierzę zastrzelić.Ale nie każdy obywatel posiada tak wspaniałą obronę przed napastnikiem próbującym odebrać mu życie.

    Odpowiedz
  • konrad(2019-02-20 10:27) Zgłoś naruszenie 2011

    Tym tokiem rozumowania to nie można by furiata związać kaftanem bezpieczeństwa bo narusza jego godność i jest niehumanitarne.

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-02-20 12:48) Zgłoś naruszenie 314

    A ja mam pekińczyka. I chcę się dowiedzieć (wielokrotnie usiłowałam uzyskać taką informację, bezskutecznie) - gdzie można w Polsce kupić kaganiec dla takiego pieska. Pytam, bo raz strażnicy miejscy usiłowali ukarać mnie mandatem za to, że pis był bez kagańca.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • W przestrzeni publicznej(2019-02-20 16:39) Zgłoś naruszenie 205

    Zalozenie kaganca wcale nie jest niehumanitarne. To tylko kwestia przyzwyczajenia psa do niego tak samo jak do obrozy i smyczy.

    Odpowiedz
  • Ppp(2019-02-21 06:28) Zgłoś naruszenie 81

    Generalnie kupując psa, trzeba się liczyć z konsekwencjami - bezpieczeństwo innych przechodniów jest tu NADRZĘDNE, a właściciel musi sobie samemu poradzić. Szczegółowo: pekińczyk jest na tyle mały, że smycz wystarczy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Curious(2019-02-21 07:26) Zgłoś naruszenie 98

    Sędziowie to jednak idioci. Chyba PiS ma rację tępiąc to towarzystwo...

    Odpowiedz
  • Niestety człowiek(2019-02-22 09:52) Zgłoś naruszenie 51

    Oj, wielu ludziom przydałby się kaganiec....byłoby mniej szczekania na siebie wzajemnie

    Odpowiedz
  • Zuza(2019-04-25 23:30) Zgłoś naruszenie 53

    Ja też tak uważam,za każdym razem WSZYSCY boją się o SWOJA ****** zwierzę jest zawsze poniewierane.NIE PODOBA mi się taki tok rozumowania.DNO.

    Odpowiedz