W Polsce żywność kontroluje aż pięć inspekcji. Dlaczego system jest nieskuteczny?

autor: Zofia Jóźwiak, Bożena Ławnicka15.02.2019, 07:37; Aktualizacja: 15.02.2019, 10:46
rolnik, rolnictwo, krowa, hodowla

Kontrolą żywności w Polsce zajmuje się przecież aż pięć inspekcjiźródło: ShutterStock

System kontroli żywności w Polsce jest zbyt rozbudowany, a na dodatek są w nim luki. O reformie i dofinansowaniu służb, których celem jest nadzór nad tym, co trafia na nasze stoły, mówi się od lat. Teraz jest szansa na zmiany. Niestety wiele wskazuje na to, że będą doraźne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • były pracownik(2019-02-15 11:36) Zgłoś naruszenie 262

  Już w latach 80-tych ubiegłego wieku zapowiadano zmiany w systemie kontroli żywności.Miał powstać jeden urząd d/s kontroli żywności.Minęło prawie 40 lat i nic w tym kierunku nie zrobiono.Uważam,że teraz Pan Kaczyński w końcu rozwiąże ten problem,by kontora żywności była b. skuteczna.

  Odpowiedz
 • ww(2019-02-15 09:48) Zgłoś naruszenie 260

  Dlaczego system jest nieskuteczny? Bo kontroluje aż 5 inspekcji.

  Odpowiedz
 • proste rozwiązanie(2019-02-15 11:57) Zgłoś naruszenie 192

  Już wyjaśniam. Po pierwsze normowany system czasu pracy. A zatem każdy "złoczyńca" wie że urząd pracuje od do. Od 7 do 15, od 15 do 23 itd. Nawet gdyby była praca zmianowa to będzie wiadomo, że między 14 a 16 będzie wolne bo urzędnicy będą musieli wrócić do pracy. Problem tylko w tym, że władza traktuje swoich urzędników jak złoczyńców. Zadaniowy system czasu pracy rozwiązał by te problemy, bo urzędnik mógłby dostosować swoją pracę do zadania. Jeśli zakład otwiera się o 10 a zamyka o 24 - to mógłby wpaść do zakładu o każdej porze. Po drugie przeładowanie. Kontrola powinna być konkretna, a nie objemować całych stosów zagadnień. Tak jak ma policja. Dziś kontroluje trzeźwość, a więc nie sprawdza ubezpieczeń i dokumentów przewozowych itp. Nie da się robić dobrze wielu zagadnień. Urzędnicy są zawalenie przepisami i biurokracją. Mały zakres umożliwiałby podejmowanie kontroli szybkich i częstych. Po trzecie zdjęcie z urzędników odpowiedzialności za zakłady pracy. Teraz wizyta urzędnika jest jakby zdjęciem winy z rąk właściiela i narzucenie ją na urzędnika. Bo przecież był, to mógł zauważyć. Tymczasem mógł nie zauważyć, mógł się nie znać, mogli przed nim ukryć. Po czwarte - urzędnicy powinni mieć możliwość podejmowania działań operacyjnych. Nagrywanie z ukrycia, itp. Bez tego nie da się wykryć prawie niczego. Po piąte - motywacja finansowa i szacunek. Pracownik lekceważony i nieszanowany, odpłaci tym samym.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kontroluje - znaczy bierze Pensję(2019-02-15 08:55) Zgłoś naruszenie 161

  Prosty przykład - te uboje chorych Krów. W każdej lokalnej prasie od dziesiątek lat masz codziennie z 20 ogłoszeń Chorą krowę kupię. Niby po co??? Wiadomo, każdy wie. Ale wskaż mi jakąkolwiek służbę co ruszyła 1 palcem by to sprawdzić !!!!! Dopiero jak Media zrobiły dym jak cholera to zaczął się ruch. Dla tych Służb jak w ustawie nie ma że mają zrobić konkretną czynność to nic nie zrobią.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jest przyczyna i jest skutek(2019-02-15 12:19) Zgłoś naruszenie 100

  Byłą Inspekcja Sanitarna -urząd państwowy -ogólnopolski. Miałą laboratoria i wykwalifikowanych ludzi. No to zniżyli ją do rangi powiatowej. Została poredukowana. Laboratoria pozamykano w stacjach terenowych. Porobiono inne inspekcje, rozdrobniono, nie wiadomo po co. No i efekty mamy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ja(2019-02-15 09:40) Zgłoś naruszenie 83

  Moze gdyby inspektorzy kontrolujac przebywali w placowkach wiekszosc czasu nie dochodzilo by do takich nieprawidlowosci. Moze czas aby planowano kontrole rowniez w godzinach popoludniowych czy wieczornych lub vekendy poniewaz w tym czasie nikt sie nie spodziewa kontroli.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • nina(2019-02-16 10:32) Zgłoś naruszenie 70

  **** nie kontrola ponieważ na półkach sklepowych mamy chłam i przerabiane wędliny żywność która jest w sklepach nie powinna być w ogóle dopuszczona do spożycia podrabiany proszek do prania nawet płyn do toalety już tak nie rozpuszcza kamienia i trzeba go stosować dwa razy tyle jesteśmy zatapiani dziadostwem a kontrole to tylko biorą pieniądze byle dopuścić to dziadostwo do obrotu

  Odpowiedz
 • Ja2(2019-02-15 12:27) Zgłoś naruszenie 62

  Do realista. Jezeli sluzba to nalezy pracowac tak jak inne sluzby wolne soboty, niedziele i swieta, noce. Liczy sie odpowiedzialnosc. Kompetencje to tez wyniki kontroli.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • mają rację pracownicy(2019-02-15 18:21) Zgłoś naruszenie 43

  no i co z tego, że 5 inspekcji jak pracownicy w tych inspekcjach są opłacani miską ryżu to niestety "z niewolnika nie ma pracownika"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • g.#wno płacą(2019-02-17 12:19) Zgłoś naruszenie 11

  to g#wno dostają

  Odpowiedz
 • precz z pisowcami(2019-02-17 18:34) Zgłoś naruszenie 00

  ale w sanepidach skłócili pracowników, jednym dali po ok. 300 zł, inni dostali po ok. 20 zł natomiast administracja figę z makiem, ********* pisowce, ana 500+ i emeryturę+ za ********** się i rozmnażanie pieniądze mają a ludzie pracy dostają ochłapy wystarczające na miskę ryżu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane