statystyki

Kogo dotyczy opłata targowa? Nie każdy przebywający na targowisku jest sprzedawcą

autor: Łukasz Zalewski23.01.2019, 07:03; Aktualizacja: 23.01.2019, 07:15
kwiaty, florystyka

Sprawa dotyczyła kobiety, która 26 maja na Rynku Kleparskim w Krakowie (to najstarsze targowisko w mieście) umówiła się z koleżanką, by przekazać jej kwiaty, które miała złożyć na grobie matki. Panie robiły to co roku.źródło: ShutterStock

Gminne organy podatkowe nie mogą żądać opłaty targowej od osoby, która przekazywała znajomej kwiaty z okazji Dnia Matki, bez dogłębnego zbadania, czy to była sprzedaż – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła kobiety, która 26 maja na Rynku Kleparskim w Krakowie (to najstarsze targowisko w mieście) umówiła się z koleżanką, by przekazać jej kwiaty, które miała złożyć na grobie matki. Panie robiły to co roku.

Pech chciał, że w tym samym czasie w pobliżu Kleparza interweniowała straż miejska. Strażnicy uznali, że kobieta prowadzi sprzedaż kwiatów „z ręki”. Wylegitymowali ją i przekazali do urzędu miasta informację o handlu dokonywanym w miejscu do tego niewyznaczonym. Na tej podstawie prezydent miasta wszczął postępowanie w sprawie opłaty targowej. Zdobył notatkę strażników, a potem kolejną, którą sporządzili 14 miesięcy później, na prośbę organu. Wydał decyzję, w której zażądał od kobiety 500 zł tytułem opłaty targowej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane