Nowe standardy dla środowiskowych domów

autor: Michalina Topolewska09.01.2019, 09:18; Aktualizacja: 09.01.2019, 09:35
Rozporządzenie wprowadza też wymóg, że gdy w ŚDS są więcej niż trzy osoby ze spektrum autyzmu, powinien być w nim wydzielony jako odrębne pomieszczenie pokój wyciszeń.

Rozporządzenie wprowadza też wymóg, że gdy w ŚDS są więcej niż trzy osoby ze spektrum autyzmu, powinien być w nim wydzielony jako odrębne pomieszczenie pokój wyciszeń.źródło: ShutterStock

Jeśli w środowiskowym domu samopomocy (ŚDS) przebywają osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub autyzmem, to na trzech takich uczestników będzie przypadał jeden pracownik personelu opiekuńczego.

Takie rozwiązanie przewiduje rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. poz. 2411), które wchodzi w życie w ten piątek. Obecnie wskaźnik zatrudnienia zespołu wspierająco-aktywizującego jest zależny od rodzaju placówki. W ŚDS typu A, który jest przeznaczony dla osób przewlekle psychicznie chorych, wynosi jeden etat na siedmiu uczestników, natomiast w ŚDS typu B i C – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, jeden zatrudniony przypada na pięciu podopiecznych. Po zmianie przepisów, niezależnie od typu placówki, jeśli będzie ona świadczyć wsparcie osobom z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, wspomniany wskaźnik będzie niższy (jest to związane z tym, że ze względu na charakter dysfunkcji osoby z tej grupy potrzebują większej opieki i bardziej zindywidualizowanego podejścia).

Rozporządzenie wprowadza też wymóg, że gdy w ŚDS są więcej niż trzy osoby ze spektrum autyzmu, powinien być w nim wydzielony jako odrębne pomieszczenie pokój wyciszeń. Jednocześnie w przepisach przejściowych znalazła się regulacja odnosząca się do już funkcjonujących placówek, z której wynika, że ten warunek będą musiały spełnić przy minimum pięciu takich uczestnikach. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy z uwagi na brak pokoju wyciszeń podopieczni z autyzmem nie mogliby korzystać z zajęć.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane