statystyki

Rynek śmieciowy na równych zasadach dla gmin i firm

autor: Jakub Pawłowski10.12.2018, 08:03; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:05
śmieci

Branża ma nadzieję, że przedstawiony projekt będzie ostatnią wersją, bo czas jest dziś na wagę złota.źródło: ShutterStock

Nie tylko instalacje należące do samorządów zostaną objęte prewencyjnymi, niższymi stawkami obowiązkowych kaucji gwarancyjnych.

To najważniejsza zmiana w trzecim już projekcie aktu wykonawczego do ostatniej noweli ustawy o odpadach (Dz.U. z 2018 r. poz. 992 ze zm.), która była odpowiedzią rządu na fale pożarów składowisk i magazynów. Uzdrowić śmieciową patologię polegającą m.in. na wyrzucaniu odpadów do lasów czy puszczaniu ich z dymem miały obowiązkowe gwarancje finansowe, które uiszczałyby firmy i spółki komunalne. Byłyby one zabezpieczeniem dla gmin na wypadek, gdyby na skutek przestępczej działalności przyszło im sprzątać teren ekologicznej katastrofy na własny rachunek, co w przypadku np. toksycznych odpadów potrafiło kosztować samorządy fortunę.

Po tym, jak ministerstwo wypracowało kompromis z przedstawicielami różnych branż co do tego, jak dużo powinni oni płacić zależnie od rodzaju odpadu (np. złomu, makulatury czy beczek z chemikaliami), spór przeniósł się na zupełnie inną płaszczyznę. W ostatnim projekcie resort chciał bowiem wyjść naprzeciw spółkom samorządowym i zaproponował, by płaciły one tylko 35 proc. tego co firmy prywatne. Spotkało się to z oburzeniem tych ostatnich.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane