Pierwszym wicemarszałkiem województwa opolskiego został Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. Dwa stanowiska w zarządzie otrzymali politycy Platformy Obywatelskiej, do zarządu wszedł także prezes wojewódzkich struktur PSL Stanisław Rakoczy, który nie dostał się do sejmiku.

Kandydatury czterech członków zarządu na kadencję 2018-2023 zgłosił w środę nowo wybrany marszałek Andrzej Buła (PO). Na pierwszego wicemarszałka zaproponował Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej. Kolek otrzymał 20 głosów za, przeciw było 7 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Drugim wicemarszałkiem został Zbigniew Kubalańca, na którego swój głos oddało 22 radnych, siedmiu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Członkiem zarządu został Szymon Ogłaza (21 za, 7 przeciw i 2 wstrzymujących się) oraz Stanisław Rakoczy, za którym głosowało 15 radnych, 14 było przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

W 30 osobowym sejmiku 13 głosów ma Koalicja Obywatelska, 5 Mniejszość Niemiecka, 2 PSL, a opozycyjny klub PiS - 10 głosów.(PAP)

autor: Marek Szczepanik