Na Podkarpaciu w drugiej turze wyborów wybrano nowych prezydentów w Przemyślu i Mielcu: Wojciecha Bakuna i Jacka Wiśniewskiego. W niedzielę w regionie wybory odbyły się w 37 spośród 160 samorządów.

W Przemyślu prezydentem został 37-letni poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun, który zdobył 74,84 proc.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek Bakun powiedział, że dobry wynik wyborczy traktuje jako "poparcie dla zmian i programu, jakie zaproponowaliśmy dla Przemyśla". "Myślę, że moje zwycięstwo da nam nowe możliwości pokazywania naszych działań już na kanwie samorządu" – podkreślił Bakun.

Jego kontrkandydat 50-letni Janusz Hamryszczak z Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 25,16 proc. Hamryszczak obecnie jest zastępcą prezydenta miasta.

W pierwszej turze Bakun uzyskał 41,49 proc., a Hamryszczak 26,41 proc. Trzeci wynik miał wtedy kandydat Koalicji Obywatelskiej Wojciech Błachowicz – 25,16 proc. Natomiast Tomasz Kulawik (KKW SLD-Lewica Razem) otrzymał 6,93 proc.

Bakun z wykształcenia jest technikiem informatykiem. Prowadził działalność gospodarczą. W 2015 roku w okręgu krośnieńskim został wybrany posłem z listy KWW Kukiz'15.

Z kolei w Mielcu prezydentem wybrano 42-letniego Jacka Wiśniewskiego z KW Razem dla Ziemi Mieleckiej. Na Wiśniewskiego głosowało 54,82 proc. Natomiast na jego rywala 56-letniego Fryderyka Kapinosa z KW Prawo i Sprawiedliwość głos oddało 45,18 proc. Kapinos od marca pełni obowiązki prezydenta Mielca po śmierci poprzedniego prezydenta miasta Daniela Kozdęby.

W pierwszej turze za Kapinosem opowiedziało się 37,54 proc., a za Wiśniewskim 28,47 proc.

Wiśniewski jest trenerem piłki siatkowej. W latach 2007-2011 był kuratorem społecznym przy Sądzie Rejonowym. Od 2008 r. współpracuje z PCPR w Mielcu. W latach 2012-2016 wicedyrektor, a obecnie dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu.

W Dębicy wybory wygrał obecny burmistrz Mariusz Szewczyk z własnego komitetu wyborczego. Podobnie było w Zagórzu, gdzie Ernest Nowak startujący z komitetu wyborców z poparciem PiS uzyskał prawie 72 proc. Burmistrzem Dukli nadal będzie Andrzej Bytnar z PiS.

Reelekcji nie uzyskał natomiast dotychczasowy burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro (KW PiS), który przegrał z Tomaszem Matuszewskim (KW Łączy nas Sanok).

Ciekawy przebieg miały wybory w gminie Korczyna koło Krosna. Aktualny wójt wygrał tam przewagą czterech głosów.

W niedzielę w drugiej turze wyborów na Podkarpaciu wyłoniono dwóch prezydentów, 10 burmistrzów oraz 25 wójtów.(PAP)

autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk