W radzie powiatu kaliskiego będzie rządziła koalicja PSL z SLD. W środę w Kaliszu podpisano umowę koalicyjną między partiami. Na 21 radnych powiatowych koalicjanci obejmą 12 mandatów.

Do rady powiatu kaliskiego na 5-letnią kadencję mandaty zdobyli PSL - 9 mandatów, PiS - 8, Lewica Razem dla Powiatu - 3 oraz Koalicja Obywatelska - 1 mandat.

Szef powiatowych struktur PSL w Kaliszu Krzysztof Grabowski poinformował, że ludowcy zajęli pierwsze miejsce w wyborach samorządowych na terenie powiatu kaliskiego pod względem liczby zdobytych głosów.

"Poparło nas 11 tysięcy wyborców, co stanowi 33 procent. W powiecie kaliskim PSL zdobyło dziewięć mandatów, a SLD trzy, łącznie będziemy mieli dwunastu radnych" - poinformował Grabowski.

Dowodem współpracy w radzie powiatu ma być umowa kolacyjna, którą w imieniu ludowców podpisał Krzysztof Grabowski i Leszek Aleksandrzak, jako szef powiatowych struktur SLD.

Z uzgodnień koalicyjnych wynika, że starostą kaliskim nadal będzie Krzysztof Nosal z PSL, a wicestarostą Zbigniew Słodowy, rekomendowany przez SLD, który przez 12 lat był zastępcą wójta w gminie Brzeziny.

"To są osoby z ogromnym doświadczeniem samorządowym; stawiamy na kontynuację rozwoju powiatu" – oświadczył Krzysztof Grabowski.

Leszek Aleksandrzak powiedział, że obie partie łączy program i "będziemy wspólnie realizowali to, co dla powiatu istotne".

Rekomendowany przez SLD Zbigniew Słodowy dodał, że "współpraca w tej koalicji powinna wyjść na zdrowie powiatowi i gminom".

Zdaniem starosty Krzysztofa Nosala, który urząd piastuje od 2006 r., priorytetem w powiecie jest budowa i przebudowa dróg oraz inwestycje w oświatę.

Powiat kaliski w porozumieniu z gminami – jak poinformował Nosal - za środki unijne i z budżetu państwa przebudował w ostatnich latach ponad 340 kilometrów dróg powiatowych, co stanowi ponad 77 proc. istniejącej sieci dróg w powiecie.

"Nic nowego nie trzeba wymyślać, tylko sprawnie pracować przez najbliższe pięć lat" – oświadczył starosta powiatu kaliskiego. (PAP)

Autor: Ewa Bąkowska