statystyki

Gdzie kończy się samodzielność dyrektora szkoły?

autor: Leszek Jaworski27.09.2018, 08:37; Aktualizacja: 27.09.2018, 09:31
Regulacja, zgodnie z którą to wójt wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły, stosunkowo niedawno znalazła się w przepisach prawa oświatowego.

Regulacja, zgodnie z którą to wójt wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły, stosunkowo niedawno znalazła się w przepisach prawa oświatowego.źródło: ShutterStock

Nie jest niczym nadzwyczajnym, że pracodawcą pracownika jest jednostka organizacyjna, a czynności z zakresu prawa pracy wykonuje osoba lub organ nią zarządzający. Jednak w przypadku dyrektora szkoły sytuacja jest szczególna. Bo choć pracodawcą jest placówka, to czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wójt, czyli podmiot spoza tej jednostki. Zasada ta w praktyce może powodować konflikty na linii samorząd – dyrektor szkoły. A przepisy nie określają ściśle granicy ingerencji wójta w kompetencje szefa placówki oświatowej. Zdaniem ekspertów władza samorządu nad kierującym placówką nie jest absolutna. Warto więc określić jej zakres.

Regulacja, zgodnie z którą to wójt wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły, stosunkowo niedawno znalazła się w przepisach prawa oświatowego. Pierwotnie została ona wprowadzona do ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1934) nowelizacją, która weszła w życie 1 września 2016 r. Powtórzona zaś została w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.; dalej: u.p.o.).

– Biorąc pod uwagę szczególną rolę, jaką pełni w strukturze szkoły jej dyrektor, dobrze, że w prawie oświatowym określono wprost podmiot odpowiedzialny za podejmowanie w stosunku do niego decyzji w sferze prawa pracy – wskazuje Bartosz Góra, radca prawny prowadzący własną kancelarię w Dębicy.

Czym są jednak czynności z zakresu prawa pracy? Nie ma żadnej regulacji, która definiowałaby to pojęcie. Zdaniem dr Magdaleny Zwolińskiej, adwokata, partnera w kancelarii NGL Wiater, są to wszelkie czynności dotyczące zatrudnienia dyrektora szkoły. Chodzi zarówno o oświadczenia woli kształtujące treść łączącego strony stosunku pracy (np. zawarcie lub wypowiedzenie umowy o pracę, wypowiedzenie warunków pracy i płacy), jak i działania prawne, czyli wszelkie działania niebędące oświadczeniami woli w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz mające doniosłość prawną, tzn. wywołujące jakiś skutek prawny (np. udzielenie i odwołanie z urlopu wypoczynkowego, przyznanie urlopu okolicznościowego, wystawienie świadectwa pracy, przeniesienie pracownika do innej pracy, przyznanie nagrody, zastosowanie wobec niego kary porządkowej).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane