statystyki

Jakub Pawłowski: Osiedlowy sygnalista śmieciowy potrzebny od zaraz [KOMENTARZ]

autor: Jakub Pawłowski12.09.2018, 07:11; Aktualizacja: 12.09.2018, 08:21
Jakub Pawłowski

Jakub Pawłowskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Specjalista od social media, analityk big data, programista aplikacji mobilnych – to tylko kilka profesji, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się zbyt egzotyczne, by traktować ją jako poważne ścieżki kariery.

Niewykluczone, że wkrótce do tego grona przyszłościowych, niedocenianych niegdyś (obecnie?) zawodów dołączy jeszcze jeden. O kim mowa? Spójrz do góry, Drogi Czytelniku, bo ów sekret do życiowego prosperity zdradziłem już na samym początku, w tytule tekstu. Zastanawiasz się, co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą?

Podpowiem: recyklingowy donosiciel, kubłowy dozorca, śmietnikowy informator. Ktoś, kto w razie potrzeby poinformuje spółdzielnię lub gminę o krnąbrnym lokatorze, który uchyla się od obowiązkowej segregacji, czym naraża swoich sąsiadów na wyższe opłaty.

Nie, to nie mój pomysł. To kąśliwa – choć też trafnie ujmująca absurd sytuacji – odpowiedź samorządowców na niefortunną wypowiedź ministra środowiska Henryka Kowalczyka na Forum Ekonomicznym w Krynicy. A przypomnijmy, że pracuje on właśnie nad nowelizacją ustawy, która ma pomóc nam osiągnąć w najbliższych latach 65-proc. poziom recyklingu (póki co jesteśmy w połowie drogi). Panaceum ma być wprowadzenie czterokrotnie wyższych opłat dla mieszkańców, którzy nie fatygują się, by wyrzucać różne śmieci do różnych pojemników.

I tu zaczynają się schody, bo już teraz trudno egzekwować, kto naprawdę segreguje, a kto tylko zadeklarował, że to robi, by zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Zwłaszcza gdy na terenie blokowiska jest kilka ogólnodostępnych wiat śmietnikowych, wspólnych dla wielu budynków. W takim układzie wytropienie niesegregującego to już praca nie dla sygnalisty, a raczej specjalnego agenta.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane