statystyki

Burmistrz sabotuje wyrok – grozi mu grzywna

autor: Marcin Nagórek14.09.2018, 17:00
urzędnik

Jeśli gmina, a dokładniej burmistrz miasta jako jej organ wykonawczy, nie wykonuje wyroku sądu administracyjnego, to takie zaniechanie można próbować zwalczyć w dwojaki sposób.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę budowlaną. Urząd miejski już od kilku miesięcy nie rozpoznaje mojego wniosku o odszkodowanie, mimo że wcześniej sąd stwierdził bezczynność urzędu i nakazał rozpoznać go w ciągu dwóch miesięcy. Co mogę jeszcze zrobić? Jak wpłynąć na burmistrza?

Jeśli gmina, a dokładniej burmistrz miasta jako jej organ wykonawczy, nie wykonuje wyroku sądu administracyjnego, to takie zaniechanie można próbować zwalczyć w dwojaki sposób.

Na szczególną uwagę zasługuje art. 154 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.). Zgodnie z nim w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę, żądając wymierzenia temu organowi grzywny. Do wymierzenia grzywny niezbędne jest stwierdzenie bezczynności organu (np. burmistrza) po wyroku sądowym oraz uprzednie wezwanie do wykonania tego wyroku. W art. 286 p.p.s.a. postanowiono, że po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu pierwszej instancji kończącego postępowanie akta administracyjne sprawy zwraca się organowi administracji publicznej, załączając odpis orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności. Zgodnie z par. 2 termin do załatwienia sprawy przez organ administracji określony w przepisach prawa lub wyznaczony przez sąd liczy się od dnia doręczenia akt organowi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 23 lutego 2018 r. (sygn. akt I SA/Wa 1767/17) wymierzył prezydentowi miasta grzywnę w wysokości 1500 zł. W uzasadnieniu podano m.in., że ustalając jej wysokość, sąd uwzględnił kontekst sprawy, w rozpoznaniu której organ pozostaje w zwłoce. Ta zaś dotyczy ustalenia odszkodowania za utraconą nieruchomości w trybie art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Sądowi z urzędu wiadome jest o znacznej liczbie tego typu spraw zawisłych przed organem oraz ich stopniu skomplikowania spowodowanym przede wszystkim historycznym charakterem, co determinuje zwłokę w ich załatwianiu. Okoliczności te nie zwalniają jednak organu od odpowiedzialności za niewykonanie prawomocnego wyroku, choć muszą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości grzywny.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wilus spadkobierca na papierze (2018-09-14 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    Niech wreszcie cos sie zmieni w organach administracyjnych z wykonaniem orzeczen.W

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane