statystyki

Mieszkańcom należy umożliwić uczestnictwo w sesjach rady gminy

autor: Bartosz Bator25.07.2018, 16:00
Operator kamery, kamera

Operator kamery, kameraźródło: ShutterStock

Część mieszkańców chce brać udział w sesjach rady gminy i zabierać głos. Wójt się martwi, że sala jest zbyt mała i wszyscy chętni mogą się nie pomieścić. Czy każdy mieszkaniec może się przysłuchiwać posiedzeniu rady gminy?

Tak. W pierwszej kolejności należy wskazać na art. 61 Konstytucji RP, który jasno określa prawa, każdego obywatela naszego kraju. Otóż mamy prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Jednak w kontekście komentowanej tematyki najważniejsze jest to, że prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Nie ulega wątpliwości, że rada gminy jest takim organem.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane