statystyki

Gmina wybierze plan finansowy, jaki jej odpowiada

autor: Jakub Pawłowski24.07.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:33
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zapewnia jednocześnie, że stosowanie nowej metody nie będzie miało wpływu na ciągłość danych wykorzystywanych dla potrzeb analiz historycznych. To dlatego, że ewidencja wydatków jednostek budżetowych nadal prowadzona będzie, jak dotychczas, w pełnej szczegółowości.źródło: ShutterStock

 Samorządy same zadecydują, jak bardzo szczegółowo chcą rozplanować wydatki swoich jednostek budżetowych. Będą mogły pogrupować koszty i bardziej elastycznie rozporządzać nimi w obrębie grupy. Pozwoli to im uniknąć późniejszego przegłosowywania każdej, najmniejszej nawet poprawki.

Takie zmiany już wkrótce wprowadzi rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, które już ukazało się w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1394). Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do opracowania projektów planów finansowych na rok 2019. Wejdą w życie 4 sierpnia.

Są one owocem pracy specjalnego zespołu powołanego przez minister finansów Teresę Czerwińską, który od kilku miesięcy pracował nad odbiurokratyzowaniem samorządów i uelastycznieniem procedur związanych ze sprawozdawczością w JST. A jak wynika z analizy resortu, systemowi temu daleko do efektywności, bo do sporządzania i aktualizowania planów finansowych potrzeba średnio 15 etatów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane