statystyki

Czy rada gminy może podjąć odrębną decyzję o zaciągnięciu kredytu krótkoterminowego

autor: Marcin Nagórek14.07.2018, 16:00
Można stwierdzić, że nie można w uchwale innej niż uchwała budżetowa udzielać upoważnienia dla organu wykonawczego do zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego.

Można stwierdzić, że nie można w uchwale innej niż uchwała budżetowa udzielać upoważnienia dla organu wykonawczego do zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego.źródło: ShutterStock

Nasza jednostka chciałaby zaciągnąć kredyt krótkoterminowy. Czy rada gminy ma podjąć w tej sprawie odrębną uchwałę z jednoczesnym upoważnieniem wójta do jego zaciągnięcia? Uchwała budżetowa zawiera już limity zobowiązań oraz upoważnienie.

Właściwość rady gminy została ustanowiono przez ustawodawcę w ustawie o samorządzie gminnym. Należy do niej podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy przekraczających zakres zwykłego zarządu, w tym dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym. Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, niezbędna jest analiza także przepisów ustawy o finansach publicznych. Z art. 89 ust. 1 pkt 1 tego aktu wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu w budżecie jednostki. Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 212 ust. 1 pkt 6 ustawy o finansach publicznych uchwała budżetowa określa limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90. Uchwała budżetowa i ustalone tam limity dotyczą również kredytów krótkoterminowych.

Zgodnie zaś z art. 91 ust. 1 tej ustawy suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego. W art. 212 ust. 2 pkt 1 tej ustawy postanowiono, że w uchwale budżetowej organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (np. rada gminy) może upoważnić zarząd do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emitowania papierów wartościowych. Warto więc zauważyć, że punktem wyjścia dla stanowienia zarówno o rodzaju i limitach zaciąganych zobowiązań, jak i o upoważnieniu dla organu wykonawczego do ich zaciągnięcia, są określone zapisy uchwały budżetowej.

Podjęcie uchwały przez radę gminy o zaciągnięciu kredytu krótkoterminowego oznaczałoby naruszenie przysługującego organowi wykonawczego wyłącznego prawa do zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków w ramach otrzymanych upoważnień. Ma to swoje uzasadnienie w art. 60 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, gdzie ustawodawca postanowił, że wójtowi przysługuje wyłączne prawo zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków, w ramach upoważnień udzielonych przez radę gminy.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane