statystyki

Samorząd. Nie obędzie się bez zmian w regulaminie wynagradzania

autor: Leszek Jaworski15.06.2018, 16:00
Określając regulamin, trzeba pamiętać, że powinien on być na tyle szczegółowy, aby na podstawie jego przepisów można było ustalić warunki umów o pracę poszczególnych pracowników.

Określając regulamin, trzeba pamiętać, że powinien on być na tyle szczegółowy, aby na podstawie jego przepisów można było ustalić warunki umów o pracę poszczególnych pracowników.źródło: ShutterStock

Z wejściem w życie nowego rozporządzenia płacowego wiąże się ważny obowiązek. Pracodawcy samorządowi muszą do niego dostosować wewnętrzne dokumenty i poinformować pracowników z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podstawą do wydania regulaminu wynagrodzenia jest art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.). Zdaniem mecenasa Bartosza Góry, jeżeli w stosownym zarządzeniu jedyną podstawą prawną będzie ww. przepis, to zmiana regulaminu wynagradzania w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia płacowego nie będzie wymagana. Zasadna będzie jedynie nowelizacja regulaminu i ujęcie w nim nowych stanowisk, które nie były uprzednio wykazane.

Zależy od przywołania

– Niewątpliwe jednak część zarządzeń w swojej podstawie prawnej powoływać mogła się na rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W takiej sytuacji konieczne będzie wydanie nowego zarządzenia, a to z powodu utarty mocy obowiązującej dotychczasowego rozporządzenia Rady Ministrów.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane