statystyki

RODO w gminach. Warto zadbać o jednakowy poziom bezpieczeństwa [WYWIAD z Moniką Krasińską]

autor: Jakub Styczyński02.06.2018, 09:00
Firmowe sieci: dane pod kluczem

Firmowe sieci: dane pod kluczemźródło: Inne

- Widzę potrzebę zintegrowania działań przez gminę w taki sposób, aby wszystkie jednostki w jej obszarze przetwarzały dane w co najmniej takim samym standardzie bezpieczeństwa - mówi w wywiadzie dla DGP Monika Krasińska, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.

Czy jeśli jednostka pomocnicza gminy realizuje cele publiczne na podstawie upoważnienia od gminy, to jest samodzielnym administratorem danych?

To zależy od zadań realizowanych przez taką jednostkę, jej umiejscowienia w strukturze gminy. Wykonywanie np. określonych zadań przez sołtysa będzie wynikać rzeczywiście z przekazania ich przez gminę do jednostki pomocniczej. Sołtys może stać się np. inkasentem podatkowym. Realizuje wówczas zlecone zadanie, ale administratorem pozostaje gmina. Czasami może on jednak działać jak autonomiczny podmiot i wówczas może być też administratorem danych.

W jakich sytuacjach?

Przykładowo, gdy załatwia indywidualne sprawy z zakresu administracji publicznej z mocy upoważnienia przyznanego przez radę gminy. Jeżeli zatem sołtys wydaje decyzje administracyjne, staje się administratorem danych osobowych zgromadzonych dla potrzeb postępowań zakończonych takim aktem. Jeśli pozyskuje głosy poparcia lub sprzeciwu mieszkańców jednostki pomocniczej, to w trakcie pozyskiwania takich głosów i dalszego ich przetwarzania też działa jako administrator. Gmina bowiem nie ma nawet wiedzy o danej inicjatywie i nie zleca mu tego zadania. Jako jednostka pomocnicza gminy sołtys powinien dochować wyznaczonych przez gminę standardów bezpieczeństwa przetwarzania danych.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane