statystyki

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców: Oto najlepsi włodarze

autor: Adam Pawluć23.05.2018, 09:34; Aktualizacja: 22.05.2019, 14:15
Gdańsk. Fot. Pixabay

Gdańsk zwyciężył także w kategorii najlepsze miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.źródło: Inne

W kategorii miasta powyżej 100 tys. mieszkańców najlepszymi włodarzami okazali się być Paweł Adamowicz z Gdańska, Jacek Jaśkowiak z Poznania oraz Wojciech Szczurek z Gdyni.

I MIEJSCE – PAWEŁ ADAMOWICZ, GDAŃSK

Gdańszczanie powinni uczestniczyć w zarządzaniu

Gdańsk ma certyfikat smart city, jakie ma to znaczenie dla mieszkańców?

Strategia rozwojowa Gdańsk 2030+ definiuje nasze podejście do smart city jako sprawne zarządzanie przestrzenią publiczną oraz stałe podnoszenie komfortu życia mieszkańców przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Nasze działania w tym zakresie można podzielić na te prowadzone przez samo miasto i te w ramach obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W pierwszym przypadku stawiamy na wykorzystanie technologii do zwiększenia transparentności procesów decyzyjnych i do wsparcia zaangażowania mieszkańców w zarządzanie miastem. To np. projekt Otwarty Gdańsk, w ramach którego publikujemy codziennie listę wydatków magistratu, czy Gdański Budżet, w którym prezentujemy miejski budżet w przełożeniu na wysokość podatków wpłacanych przez mieszkańców na rzecz miasta. W ramach metropolii stawiamy na duże, przekrojowe przedsięwzięcia, np. wdrożenie systemu roweru metropolitalnego z blisko 4000 rowerów. To nowoczesny system bez stacji dokujących, z którego będzie można wygodnie korzystać za pomocą smartfona. Stawiamy też na wspólne zakupy, m.in. energii, by uzyskać wymierne oszczędności. Ale inteligentne miasto to też miasto integrujące i włączające mieszkańców w zarządzanie – i w tym kierunku zmierzamy.

Gdańsk się rozwija, przyciąga inwestorów – nie brakuje w nim wykwalifikowanej kadry?

Na miejscu kształcimy młodych ludzi na Politechnice Gdańskiej, uniwersytecie czy uczelniach niepublicznych, ale przyciągamy też fachowców spoza Gdańska. Każdego roku w nowych biurowcach swoje siedziby lokuje kilkadziesiąt kolejnych firm. Wiele z nich to międzynarodowe koncerny, rozpoznawalne na całym świecie marki. Mnie szczególnie cieszy, że do Gdańska – miasta wielu innowacji społecznych, gospodarczych czy politycznych – chętnie ściągają przedsiębiorstwa działające w obszarze nowoczesnych technologii informatycznych oraz BPO/SSC (wykonujących usługi zewnętrzne – red.). Gdańsk się rozwija i robi to bardzo szybko. Dobrą kondycję miasta potwierdzają także dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia na poziomie ok. 3,4 proc. należy do najniższych w kraju.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane