statystyki

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców: Oto najlepsi włodarze

autor: Adam Pawluć23.05.2018, 09:34; Aktualizacja: 22.05.2019, 14:15
Gdańsk. Fot. Pixabay

Gdańsk zwyciężył także w kategorii najlepsze miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.źródło: Inne

W kategorii miasta powyżej 100 tys. mieszkańców najlepszymi włodarzami okazali się być Paweł Adamowicz z Gdańska, Jacek Jaśkowiak z Poznania oraz Wojciech Szczurek z Gdyni.

I MIEJSCE – PAWEŁ ADAMOWICZ, GDAŃSK

Gdańszczanie powinni uczestniczyć w zarządzaniu

Gdańsk ma certyfikat smart city, jakie ma to znaczenie dla mieszkańców?

Strategia rozwojowa Gdańsk 2030+ definiuje nasze podejście do smart city jako sprawne zarządzanie przestrzenią publiczną oraz stałe podnoszenie komfortu życia mieszkańców przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Nasze działania w tym zakresie można podzielić na te prowadzone przez samo miasto i te w ramach obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W pierwszym przypadku stawiamy na wykorzystanie technologii do zwiększenia transparentności procesów decyzyjnych i do wsparcia zaangażowania mieszkańców w zarządzanie miastem. To np. projekt Otwarty Gdańsk, w ramach którego publikujemy codziennie listę wydatków magistratu, czy Gdański Budżet, w którym prezentujemy miejski budżet w przełożeniu na wysokość podatków wpłacanych przez mieszkańców na rzecz miasta. W ramach metropolii stawiamy na duże, przekrojowe przedsięwzięcia, np. wdrożenie systemu roweru metropolitalnego z blisko 4000 rowerów. To nowoczesny system bez stacji dokujących, z którego będzie można wygodnie korzystać za pomocą smartfona. Stawiamy też na wspólne zakupy, m.in. energii, by uzyskać wymierne oszczędności. Ale inteligentne miasto to też miasto integrujące i włączające mieszkańców w zarządzanie – i w tym kierunku zmierzamy.

Gdańsk się rozwija, przyciąga inwestorów – nie brakuje w nim wykwalifikowanej kadry?

Na miejscu kształcimy młodych ludzi na Politechnice Gdańskiej, uniwersytecie czy uczelniach niepublicznych, ale przyciągamy też fachowców spoza Gdańska. Każdego roku w nowych biurowcach swoje siedziby lokuje kilkadziesiąt kolejnych firm. Wiele z nich to międzynarodowe koncerny, rozpoznawalne na całym świecie marki. Mnie szczególnie cieszy, że do Gdańska – miasta wielu innowacji społecznych, gospodarczych czy politycznych – chętnie ściągają przedsiębiorstwa działające w obszarze nowoczesnych technologii informatycznych oraz BPO/SSC (wykonujących usługi zewnętrzne – red.). Gdańsk się rozwija i robi to bardzo szybko. Dobrą kondycję miasta potwierdzają także dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia na poziomie ok. 3,4 proc. należy do najniższych w kraju.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane