statystyki

Dziurawa droga obciąża jej zarządcę

autor: Paulina Szewioła11.04.2018, 17:00
Sam wypadek wynikał z tego, iż zarządca drogi nie dopełnił obowiązku usunięcia dziury.

Sam wypadek wynikał z tego, iż zarządca drogi nie dopełnił obowiązku usunięcia dziury.źródło: ShutterStock

Powiat nie ograniczy swojej odpowiedzialności za wypadek kolarza, do którego doszło na uszkodzonym fragmencie drogi, powołując się na jego wiek i zdiagnozowane schorzenia.

G.M. był uczestnikiem wycieczki rowerowej. Rowerzyści, jadąc drogą powiatową, poruszali się jeden za drugim. Mężczyzna jechał na końcu grupy. W pewnym momencie wjechał w znajdującą się w jezdni wyrwę i przewrócił się. Doznał licznych złamań i przez kilka tygodni wymagał pomocy rodziny w podstawowych czynnościach. W związku z tym postanowił wystąpić z roszczeniem przeciwko powiatowi o wypłatę zadośćuczynienia i zwrot kosztów opieki.

W odpowiedzi samorząd wniósł o oddalenie powództwa, zarzucając G.M., że przyczynił się do powstania szkody. Argumentami za tym miał być wiek mężczyzny (67 lat) oraz zdiagnozowane u niego choroby (problemy sercowe, nadciśnienie i cukrzyca).

Sąd I instancji przyznał rację powodowi. W uzasadnieniu przypomniał, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o drogach publicznych (t.j. Dz.U. nr 19 poz. 115 ze zm.) organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, odpowiedzialny za sprawy z zakresu planowania, budowy, modernizacji, utrzymania i ochrony dróg, jest ich zarządcą. Z tym wiążą się obowiązki. Należy do nich m.in. wykonywanie prac remontowych i porządkowych, których celem jest poprawa i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu. Droga, na której doszło do wypadku, należy do powiatu i to on odpowiada za jej stan. Sąd uznał, że nie dopełnił obowiązku i dlatego musi naprawić skutki swojego niedbalstwa.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane