statystyki

Instytucja nadzorująca ceny odpadów tylko w sferze marzeń samorządów

autor: Jakub Pawłowski11.04.2018, 10:09; Aktualizacja: 11.04.2018, 10:20
śmieci

To niedobra wiadomość dla gmin, które zmagają się z podwyżkami opłat za wywóz śmieciźródło: ShutterStock

Resort środowiska nie przewiduje zmian w zasadach funkcjonowania regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Ministerstwo nie rozważa również wprowadzenia regulatora opłat za odpady komunalne.

To niedobra wiadomość dla gmin, które zmagają się z podwyżkami opłat za wywóz śmieci. Jak pisaliśmy 30 marca br., wiele z nich obwinia za taki stan rzeczy quasi-monopolistyczne praktyki RIPOK-ów, do których są odgórnie przypisane przez władze województw. Co prawda takich nieprawidłowości póki co nie dopatrzył się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego skargi na rzekomą zmowę cenową wpłynęły w zeszłym miesiącu. Samorządowców to jednak nie uspokaja. Związek Samorządów Polskich, a także inne niezrzeszone w nim gminy żądają wprowadzenia nowej instytucji, która na wzór PGW Wody Polskie lub URE czuwałaby nad wysokością opłat jako zewnętrzny i nadrzędny nad RIPOK-ami.

Na powołanie regulatora, który analizowałby marże i koszty po stronie gmin i firm na rynku odpadów, a następnie ustawiał odpowiednie ceny, gminy jednak nie mają co liczyć. Co prawda w odpowiedzi na zadane przez nas pytania resort środowiska potwierdza, że obecnie obowiązujące przepisy nie regulują kwestii cen za zagospodarowanie odpadów, co oznacza, że to RIPOK-i samodzielnie ustalają ceny. Jednak równocześnie zwraca uwagę, że podmiot prowadzący RIPOK ma obowiązek przedstawić kalkulację kosztów zagospodarowania odpadów. – Może być ona dla gminy podstawą weryfikacji cen proponowanych przez prowadzących instalację i ewentualnego ich negocjowania – przekonuje resort.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane