statystyki

Pracownik samorządowy może być radnym, ale...

autor: Not. AR07.03.2018, 17:00; Aktualizacja: 07.03.2018, 17:33
Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców

Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborcówźródło: ShutterStock

Kilku pracowników samorządowych rozważa tegoroczny start do rady gminy i powiatu. Mają wątpliwości, czy urzędnik może być jednocześnie radnym.

Co do zasady tak, niemniej ustawy wprowadzają kilka ograniczeń. Przede wszystkim z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której uzyskał mandat. Analogiczne rozwiązania funkcjonują na szczeblu powiatowym czy wojewódzkim. Radny nie może także pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej ani jego zastępcy. Ponadto osoba wybrana na radnego nie może być zatrudniona w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat.

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów. Jego niezłożenie jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu. Po wygaśnięciu mandatu pracodawca przywraca radnego do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku. Równie istotne jest to, że np. wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której uzyskał mandat, wykonywania pracy także na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców. Nie mogą powoływać się na swój mandat w związku z podjętymi dodatkowymi zajęciami bądź działalnością gospodarczą prowadzoną na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane