statystyki

Warszawa chce do sądu z wojewodą. Ale to nie jest takie proste

autor: Tomasz Żółciak15.02.2018, 07:38; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:30
"Sam fakt, że w sprawie pomników decyduje rada miasta, to za mało, by powiedzieć, że ten pomnik jest nielegalny. Dopiero konkretne rozstrzygnięcia dotyczące budowy pomnika mogą być ewentualnie zaskarżone."

"Sam fakt, że w sprawie pomników decyduje rada miasta, to za mało, by powiedzieć, że ten pomnik jest nielegalny. Dopiero konkretne rozstrzygnięcia dotyczące budowy pomnika mogą być ewentualnie zaskarżone."źródło: ShutterStock

- Nie można iść do sądu tylko dlatego, że ogół czyichś działań, w tym przypadku wojewody mazowieckiego, w ocenie stołecznego ratusza narusza samodzielność gminy. Trzeba kwestionować każdy konkretny akt prawny, który narusza tę samodzielność - mówi Maciej Kiełbus w rozmowie z DGP.

Wskutek ostatnich napięć na linii samorząd – wojewoda władze Warszawy rozważają wariant, w którym złożą pozew przeciwko Skarbowi Państwa, m.in. za naruszenie sądowo chronionej samodzielności gminy. Czy taki scenariusz jest możliwy?

Zasada samodzielności jednostek samorządu terytorialnego – wynikająca i z konstytucji, i z ustawy o samorządzie gminnym – nie jest samodzielną podstawą do występowania z jakimikolwiek roszczeniami. To system prawny ma zagwarantować, że tam, gdzie pojawia się ingerencja w funkcjonowanie samorządu, ma być przewidziana droga sądowa. W wielu przypadkach, gdzie pojawiają się rozstrzygnięcia nadzorcze czy zarządzenia zastępcze wojewody, rzeczywiście istnieje możliwość zaskarżania tych aktów do sądów administracyjnych.

Czyli Warszawa mogłaby w pozwie wskazać naruszenie jej samodzielności jako gminy, ale musiałaby pokazać konkretne przykłady tych naruszeń?


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bananowa Warszawka szuka zemsty, a nie prawa(2018-02-15 18:59) Zgłoś naruszenie 25

    Złodziejska reprywatyzacja, oto do czego doprowadziła totalitarna samodzielność samorządowa Ratusza w W-wie, a winna tej całej akcji drwi sobie z prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane