statystyki

Gminy powinny być zwolnione z kosztów sądowych egzekucji alimentów

autor: Michalina Topolewska18.01.2018, 19:00
Niektóre z ośrodków wnosiły więc do sądów skargi na komorników, domagając się uchylenia konieczności opłacania kosztów egzekucji

Niektóre z ośrodków wnosiły więc do sądów skargi na komorników, domagając się uchylenia konieczności opłacania kosztów egzekucjiźródło: ShutterStock

Komornicy występują do samorządów o współfinansowanie wydatków związanych z dochodzeniem należności od dłużników alimentacyjnych, a skargi lokalnych władz na takie działania są oddalane przez sądy.

Na problem dotyczący realizacji przez gminy ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 489 ze zm.) zwraca uwagę Rada Pomocy Społecznej (RPS). Co do zasady jest bowiem tak, że w przypadku wypłacania rodzicowi świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, działające z upoważnienia wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) ośrodki pomocy społecznej mają obowiązek wszczynać lub przyłączać się do sądowych postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komorników przeciwko dłużnikom alimentacyjnym. Taka sytuacja wiąże się jednak z określonymi konsekwencjami, zwłaszcza gdy podejmowana jest egzekucja z nieruchomości należącej do dłużnika.

Jak wskazuje RPS, komornicy występują wtedy do gmin o zaliczkę na wydatki związane z prowadzeniem takiej egzekucji, która ma pokryć np. koszty wynagrodzenia biegłego czy korespondencji. Bardzo często żądania komorników opiewają na kwoty kilku tysięcy złotych. Tyle tylko, że w wielu przypadkach egzekucja dotyczy nieruchomości zamieszkanych przez innych członków rodziny, które są już obciążone hipoteką albo ich status (bez dostępu do drogi), przeznaczenie (las, łąka) lub położenie nie pozwalają przypuszczać, że uzyskane kwoty pokryją poniesione przez ośrodki koszty. Co istotne, na mocy przepisów o finansach publicznych samorządy są zobligowane do racjonalnego gospodarowania i wydatkowania publicznych środków, a ponoszenie kosztów takich egzekucji obarczone jest ryzykiem ich naruszenia.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ech(2018-01-19 08:39) Zgłoś naruszenie 10

    Samorządy są już zwolnione z ponoszenia kosztów egzekucji świadczeń wynikających z należności względem Funduszu Alimentacyjnego. To niektórzy Prezesi Sądów Rejonowych, w imieniu Skarbu Państwa, twórczo stosują przepisy o zwolnieniu od kosztów i ich zastępczemu pokrywaniu przez SP, żeby przypadkiem tych kosztów nie zapłacić. Problem dotyczy zresztą nie tylko alimentów. Prezesi potrafią raz odmówić wyasygnowania kwoty na zaliczkę na wydatki, albo, jak już czynności i koszty zostaną poniesione przez organ egzekucyjny, odmówić ich zwrotu. Są też przypadki jednoczesnej odmowy wypłaty zaliczki z zobowiązaniem Komornika w trybie art. 759 par 2 kpc, albo z art. 3 ust. 3 ukse, do wystąpienia o wyasygnowanie kwoty, która by P.Prezesowi odpowiadała. Albo się zobowiązuje Komornika do wykonania tych czynności bez uiszczenia zaliczki - czyli, żeby te koszty sam zapłacił z własnej kieszeni. I żeby nie było wątpliwości - mówimy tu nie tylko o opłatach egzekucyjnych, ale też o wydatkach poniesionych w toku postępowania (czyli np. znaczki, koszty przejazdu, czasem koszty osób przywołanych do pomocy, transportu etc.)

    Odpowiedz
  • Kaka(2018-01-18 19:25) Zgłoś naruszenie 01

    Szkoda, że nie mam dostępu do prłnej treści artykułu. Ale w tym, co jest dostępne już jest błąd. W sytuacji gdy prowadzone postępowanie nie rokuje pokrycia kosztów egekucji to taką egzekucję się umarza. Dwa, koszty takie w przypadku zwolnienia gminy będzie musiał pokryć skarb państwa - sąd rejonowy. Nie wiem w czym zwolnienie miałoby pomóc.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane