Dofinansowanie z WFOŚiGW w formie do 85 proc. dotacji zostanie przekazane samorządom, które następnie rozdysponują te środki wśród mieszkańców. "Dofinansowaniem zostaną objęte koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest" – poinformował Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
W konkursie mogą startować samorządy, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadają aktualny program usuwania azbestu zatwierdzony przez radę gminy.
Jak podał rzecznik WFOŚiGW Robert Borkacki, w ubiegłym roku w akcji azbestowej, w której wzięło udział 111 samorządów z Dolnego Śląska, usunięto 6 tys. ton odpadu. Wartość wypłaconych dotacji wyniosła ponad 2,3 mln zł. W okresie siedmiu lat trwania akcji, na Dolnym Śląsku usunięto ponad 21 tys. ton azbestu i wypłacono na ten cel blisko 10 mln zł.
Do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione. To m.in. dachy i ocieplania budynków wykonane z eternitowych płyt.
Azbest po 30 latach od zamontowania na budynku ulega erozji i zaczyna wydzielać szkodliwy pył. Może być on przyczyną powstawania nowotworów oraz chorób płuc. Usuwanie azbestu powinny przeprowadzać specjalizujące się w tym firmy.
Wnioski o dofinansowanie usuwania azbestu samorządy mogą składać do 16 lutego.