statystyki

Samorządy niechętne agencji od kopalin

autor: Tomasz Żółciak20.12.2017, 07:32; Aktualizacja: 20.12.2017, 07:35
geolog

Projekt ustawy powołujący agencję do życia (wcześniej miała to być służba geologiczna, ale koncepcja się zmieniła) rodzi się w bólach od ponad roku.źródło: ShutterStock

Rząd oskarża lokalne władze o blokowanie powstania Polskiej Agencji Geologicznej (PAG). Sprawa rozbija się o kilkanaście gmin, które stracą część swoich dochodów na rzecz nowej instytucji.

Dla rządu powstanie PAG to absolutny priorytet. To ta instytucja ma prowadzić politykę państwa w zakresie geologii, czyli np. weryfikować zasoby złóż kopalin, przeciwdziałać nielegalnej eksploatacji czy stymulować nowe inwestycje w tej dziedzinie.

Projekt ustawy powołujący agencję do życia (wcześniej miała to być służba geologiczna, ale koncepcja się zmieniła) rodzi się w bólach od ponad roku. Zdaniem strony rządowej, wina leży po stronie samorządowców. – Polskie zasoby geologiczne zasługują na gospodarza. Dyskutujemy już od roku, wstydźcie się państwo – grzmiał na ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.

Zmiany bez konsultacji

Samorządy twierdzą, że rząd gra z nimi w ciuciubabkę. – Przedstawił nową wersję projektu ustawy i fałszywie twierdzi, że została skonsultowana ze stroną samorządową. A zmieniła się nie tylko nazwa nowej instytucji, która miała być służbą, i to wręcz paramilitarną, a teraz będzie agencją. Zmienił się także system dystrybucji wpływów z opłat – twierdzi Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane