statystyki

Urzędnik skutecznie zablokuje wyrąb wiekowego dębu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.12.2017, 07:29; Aktualizacja: 14.12.2017, 09:00
drzewa w lesie

Rozporządzenie określa także zasady uznawania tworów przyrody nieożywionej za pomniki przyrody. Muszą również wyróżniać się na tle innychźródło: ShutterStock

 Gmina w końcu będzie mogła wnieść sprzeciw w sprawie wyrębu cennych okazów drzew. Taką możliwość przewiduje rozporządzenie ministra środowiska z 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. poz. 2300), które wejdzie w życie w niedzielę.

Wynika z niego, że za pomniki przyrody mogą być uznane drzewa, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm przekracza np. 50 cm w przypadku jałowca pospolitego, czy 300 cm jeżeli jest to lipa. Szczegółowy wykaz gatunków i obwodów znajduje się w załączniku do rozporządzenia.

Pomnikami będą mogły zostać również inne drzewa. Takie, które wyróżniają się wśród innych tego samego rodzaju w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.

Rozporządzenie określa także zasady uznawania tworów przyrody nieożywionej za pomniki przyrody. Muszą również wyróżniać się na tle innych. Przykładowo wodospady ze względu na swoją wysokość, skały z uwagi na skład czy też jaskinie, jeżeli np. mają wyjątkową długość korytarzy.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane