statystyki

Tory tramwajowe prywatne, ale na koszt samorządu

autor: Jakub Pawłowski04.12.2017, 07:21; Aktualizacja: 04.12.2017, 08:57
Nad pionierskim projektem czuwa MR.

Nad pionierskim projektem czuwa MR.źródło: Materiały Prasowe

Kraków przeciera szlaki i jako pierwsze w Polsce miasto zleci wybudowanie oraz obsługę infrastruktury tramwajowej prywatnej firmie. Robi to przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju. Jeśli projekt się powiedzie, będzie wzorem dla innych samorządów. Stolica Małopolski rozpoczęła już pierwsze rozmowy z instytucjami finansowymi. Zakończyła też dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami. Jak udało się nam ustalić, w rozmowach uczestniczyło siedem zainteresowanych firm.

– Pierwszy dyskutowany wariant obejmowałby zaprojektowanie i budowę 4,5-km odcinka linii tramwajowej (9 km toru) oraz świadczenie usług jego utrzymania. Drugi wariant wiąże się z modernizacją ok. 25 km najbardziej zdegradowanej, istniejącej linii tramwajowej, a także świadczenie usług utrzymania całej sieci, tj. ok. 194 km linii tramwajowej (wraz z infrastrukturą towarzyszącą) – mówi Michał Pyclik, kierownik zespołu prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKIT).

Dodaje, że w ocenie trzech firm uczestniczących w spotkaniu łatwiejszy do realizacji, a także mniej ryzykowny dla strony publicznej i prywatnej – z racji na obowiązek utrzymania małego fragmentu sieci – byłby wariant pierwszy. Drugi mógłby być jednak bardziej optymalny, również z perspektywy finansowej. Ku której opcji przychyla się samorząd? Na razie, Kraków nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Szacunkowy koszt inwestycji, w zależności od przyjętego wariantu rozbudowy sieci i zleconych obowiązków, waha się od ok. 305 mln zł do ponad 621 mln zł netto.

Co ważne, wydatków tych nie poniesie gmina, tylko podmiot prywatny. Miasto miałoby jednak wypłacać mu – dopiero po zakończeniu budowy (w okresie eksploatacji, czyli przez 20 lat) – wynagrodzenie w formie „opłaty za dostępność”.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane