statystyki

Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

autor: Aleksander Nelicki29.11.2017, 08:31; Aktualizacja: 29.11.2017, 08:37
Inwestycje samorządowe popadły w znaczącą – może nawet zbyt dużą – zależność od funduszy europejskich

Inwestycje samorządowe popadły w znaczącą – może nawet zbyt dużą – zależność od funduszy europejskichźródło: ShutterStock

Po trzech kwartałach tego roku łączne dochody jednostek samorządowych były wyższe od ich łącznych wydatków o 14,7 mld zł. Sam fakt występowania w budżetach samorządowych nadwyżek w ciągu roku jest zjawiskiem stałym. Martwi jednak zależność od funduszy europejskich.

Sprawozdania z wykonania budżetów samorządowych są sporządzane w systemie kasowym, a więc według realnych wpływów i wypływów pieniędzy do i z budżetu w danym okresie. Sprawozdanie przedstawia stan rzeczy w konkretnym dniu, w przypadku wykonania budżetu za trzy kwartały roku tym dniem jest 30 września. Odnotowujemy więc np. wpływ subwencji oświatowej na październik (zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ma on nastąpić nie później niż 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, którego dotyczy). Nie uwzględniamy natomiast wykorzystania tych pieniędzy na wypłaty pensji nauczycielskich, gdyż stanie się to 1 października, czyli już w czwartym kwartale. Łączna miesięczna rata subwencji oświatowej dla wszystkich samorządów to w tym roku niebagatelna kwota 3,2 mld zł. Pamiętać też należy o tendencji występującej we wszystkich budżetach publicznych do zamykania i rozliczania wydatków – zwłaszcza inwestycyjnych – z końcem roku budżetowego.

Tak więc stanem nadzwyczajnym byłby raczej brak nadwyżki budżetowej w ciągu roku niż jej obecność. Komentarza wymaga natomiast wysokość nadwyżki. Jest ona na tyle duża, że można już teraz twierdzić, iż trzeci rok z rzędu zamknie się przewagą łącznych dochodów samorządów nad ich wydatkami. Będzie ona prawdopodobnie niższa niż w rekordowym zeszłym roku, kiedy wyniosła za cały rok 7,6 mld zł (a po trzech kwartałach – 18,9 mld zł).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2017-11-29 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Samorządy więcej wydały bo miały, a to się ma nijak dla gospodarki. Po co ścierać zęby na stwierdzenia nic nige wnoszące???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane