NSA o strefach płatnego parkowania: Opłata za postój tylko w wyznaczonych miejscach

autor: Paulina Szewioła10.10.2017, 07:56; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:19
W ocenie prawników skutkiem rozstrzygnięcia powinna być zmiana uchwał przez rady gmin

W ocenie prawników skutkiem rozstrzygnięcia powinna być zmiana uchwał przez rady gminźródło: ShutterStock

W obrębie SPP należności można pobierać jedynie za parkowanie w specjalnie wydzielonych do tego stanowiskach – uznał wczoraj skład siedmiu sędziów NSA.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Piotr(2017-10-10 08:37) Zgłoś naruszenie 129

  Taki jest efekt niechlujstwa ustawodawczego. Płacenie za parkowanie jedynie na wyznaczonych miejscach prowadzi do wypaczenia idei strefy płatnego parkowania. Śmiesznie i żałośnie jednocześnie wygląda to, jak widać wolne miejsc parkingowe, a auta stoją na chodnikach. Zmiana przepisów konieczna!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zs(2017-10-10 10:02) Zgłoś naruszenie 110

  Niech organy RP będą wreście uczciwe i solidne, jak tego wymagają od Obywatela i firmy. Trudno obciążać opłatami za miejsce jakieś wynikowe w terenie SPP , jak nie spełnia parametrów parkingu dla auta. Opłaty tak, ale za miejsca odpowiednio dostosowane wg wymagań budowlanych, bo za to też się płaci .Czy urzędy o tym wiedzą ? . Władza ma być sama czysta, jak żona cezara!.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • cd(2017-10-11 10:54) Zgłoś naruszenie 72

  Zgodnie z zapadłym już kiedyś Orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego pobieranie opłat za parkowanie na drogach i ulicach jest niekonstytucyjne a więc sprzeczne z prawem. Pobór opłat może być realizowany tylko na parkingach. Tak więc Gminy, Miasta i Sądy popełniają przestępstwo wyłudzenia opłat od kierowców a stosując jeszcze kary za nie wniesienie opłat rażąco naruszają prawo. TE OPŁATY POWINNY BYĆ ZWRÓCONE CO NAJMNIEJ ZA OKRES 3 LAT A TAM GDZIE TO NIEMOŻLIWE PRZEKAZANE NA CELE SPOŁECZNE.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • psps(2017-10-14 11:59) Zgłoś naruszenie 40

  To pokazuje jak swobodne jest myslenie sędziów. Raz tak a raz inaczej. Po co im jakieś samorządy jak każdy robi co chce. A dla tych co parkuja na chodnikach lub innych niw wyznaczonych strefach na ulicach powinny być mandaty po 1000zł. Warcholstwo trzeba ograniczać.

  Odpowiedz
 • xizorf(2017-10-10 21:09) Zgłoś naruszenie 20

  Logiczne jest to, że jeśli dana jednostka samorządu terytorialnego jest zarządcą drogi, to może obejmować swoją jurysdykcją w ramach SPP jedynie drogi publiczne, a nie miejsca nie spełniające tej kategorii, jak np. osiedlowe parkingi przy drogach wewnętrznych spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Miasto ma obowiązek odpowiednio oznaczyć granice strefy i jej części, takie jak miejsca parkingowe czy parkomaty. Przepis ustawy o drogach publicznych jest wystarczająco jasny i jednoznacznie sformułowany, by i bez wyroku NSA było wiadomo, za co można pobierać opłaty, a za co nie.

  Odpowiedz
 • Krzysztof Kornatowicz(2017-10-10 09:37) Zgłoś naruszenie 15

  " W obrębie SPP " , a co to za zwierzę to SPP ?!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Mona(2018-08-20 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Czy postój w SPP poza miejscem wyznaczonym jest wykroczeniem polegającym na niestosowaniu się do znaku drogowego D-44 ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane