statystyki

NSA: Organy władzy muszą mieć szacunek do ludzi

autor: Patrycja Dudek10.01.2018, 06:38; Aktualizacja: 10.01.2018, 07:31
paragrafy

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wiąże organy gminy dopiero od momentu jego doręczenia.źródło: ShutterStock

Waśnie pomiędzy samorządem a organami nadzoru nie mogą prowadzić do tego, że w ciągu roku szkolnego wyrzuca się kolejnych dyrektorów szkoły na bruk – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o spór wójta i wojewody, którego skutki odczuli zwykli obywatele. Konkretnie dwie kobiety, które miały pełnić funkcję dyrektora szkoły.

Pierwsza z nich wygrała zarządzony przez wójta konkurs. Miała być dyrektorem od września 2016 r. do sierpnia 2021 r. Jednak po czterech miesiącach jej zatrudnienia (w styczniu 2017 r.) wojewoda unieważnił konkurs. Powodem były naruszenia w jego procedurze. 16 stycznia wójt otrzymał rozstrzygnięcia nadzorcze stwierdzające nieważność ogłoszenia konkursu, jego zatwierdzenia i powołania kobiety na stanowisko dyrektora szkoły.

W związku z tym – po zasięgnięciu opinii kuratora – doszedł on do wniosku, że zaistniał „szczególnie uzasadniony przypadek” uzasadniający odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wydał więc zarządzenie o natychmiastowym odwołaniu kobiety ze stanowiska. Niezwłocznie – kolejnym zarządzeniem – powołał do pełnienia tej funkcji jedną z nauczycielek szkoły. Miała ona pełnić obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia nowego zwycięzcy konkursu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane