Oświęcim, 40-tysięczny, a zarazem główny ośrodek miejski Małopolski zachodniej, to wyjątkowe miejsce do inwestowania. Potencjał miasta koncentruje się zarówno wokół charakterystycznych dla sąsiedniego Śląska bogatych tradycji przemysłowych, jak i utożsamianej z Małopolską turystyki. Samorząd prowadzi działania zmierzające do stworzenia dobrych warunków do inwestowania na obszarze miasta – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Dzisiaj na terenie miasta inwestują przedsiębiorstwa zarówno z branży chemicznej, budowlanej, produkcji opakowań oraz turystycznej. W ostatnich kilku latach łączna suma zainwestowanych środków to ponad 1 mld zł. Ponadto na terenie miasta funkcjonują mniejsze firmy, których rozwój widoczny jest w okolicy 400 ha Miejskiej Strefy Gospodarczej, gdzie znajdują się jeszcze niezagospodarowane tereny dla przyszłych inwestycji.
ikona lupy />
Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia / Inne
Potencjał turystyczny związany jest zarówno z bogatą, ponad 800-letnią historią miasta, jak i funkcjonowaniem w jego obrębie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Co roku przybywa do Oświęcimia ponad 2 mln turystów i pielgrzymów. Rozwój branży turystycznej, obecnie bardzo dynamiczny, związany jest z inwestycjami lokalnych przedsiębiorców, a także międzynarodowych sieci. Pomimo tego nadal istnieją niewykorzystane możliwości inwestowania w dziedzinie usług okołoturystycznych.
Oświęcim to nie tylko miejsce przyjazne dla inwestorów. Miasto jest również doskonałym miejscem do życia. Rozwój budownictwa mieszkaniowego, bogata oferta wydarzeń kulturalnych, takich jak Life Festival Oświęcim, a także przestrzeń do wypoczynku i rekreacji sprawiają, że Oświęcim to dobre miejsce do zamieszkania. Obecnie miasto przygotowuje wyjątkowy projekt Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, mający na celu podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznych.
W dziedzinie budownictwa mieszkaniowego na szczególną uwagę zasługuje realizowany od 2013 roku program budowy mieszkań w systemie odroczonej własności. Poprzez miejską spółkę – Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – wybudowane zostały już dwa bloki dla 50 rodzin. System odroczonej własności oznacza, że lokator będzie mógł stać się właścicielem po upływie określonego czasu, najczęściej 5 lat. Warunkiem wynajmu jest wpłata partycypacji w wysokości 30 proc. wartości mieszkania. Jest to dość unikalna oferta na rynku mieszkaniowym, nie tylko w Małopolsce, ale też w kraju, gdy samorząd poprzez swoją spółkę buduje mieszkania na wynajem z możliwością późniejszego wykupu na własność. Oferta przyciąga dobrą lokalizacją, nowoczesnym designem i rozwiązaniami projektowymi oraz korzystnymi formami finansowania, dlatego spółka buduje kolejny, już trzeci budynek wielorodzinny dla 26 rodzin, a w planach są następne inwestycje. Atutem jest otrzymanie mieszkania pod klucz, co odróżnia ofertę od propozycji deweloperów i ofert z rynku wtórnego.
Dlatego w Oświęcimiu warto inwestować i dobrze mieszkać.
PARTNER
ikona lupy />