statystyki

Piramida śmieci w cieniu podejrzeń. Jak naprawdę zarabiał Recyclix?

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński27.04.2017, 06:36; Aktualizacja: 27.04.2017, 11:15
kasa, monety, pieniądze, finanse

Do dziś wiele osób wciąż jeszcze wierzy w powodzenie inwestycjiźródło: ShutterStock

 Recyclix Sp. z o.o. to spółka, której działalność opisaliśmy na początku marca. Pomysł na biznes był następujący: człowiek wpłacał firmie pieniądze, a w zamian dostawał wirtualne śmieci. Spółka miała skupować odpady i zarabiać na ich przetwarzaniu. Zyskiem zaś dzielić się z inwestorami. Zarobek? Blisko 400 proc. w skali roku.

Jak jednak ustaliliśmy, działalność Recykliksu wcale nie wygląda tak, jak deklarowali to jego twórcy. Śmieci albo nie kupowano wcale, albo w znacznie mniejszej ilości, niż wskazywano. Inni przedstawiciele branży recyklingowej wprost oceniali biznes jako piramidę finansową. Na dodatek w lutym osoby, które chciały wypłacić zainwestowane środki, miały z tym trudność. Spółka przekazywała, że to przejściowe problemy. Okazało się inaczej.

Nasze ustalenia potwierdzają pierwsze efekty śledztwa. Wszczęła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Co ciekawe, nie jest ono prowadzone w kierunku złamania normy wyrażonej w art. 171 ustawy – Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1988 ze zm.). Przepis ten określa, że nie można bez zezwolenia prowadzić działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób przy jednoczesnym obciążaniu ich ryzykiem utraty pieniędzy. Grozi za to nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Śledczy poszli krok dalej. Postępowanie jest prowadzone w sprawie doprowadzenia, z góry powziętym zamiarem, szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ze znacznej wartości. Chodzi o okres co najmniej od początku 2015 r. do lutego 2017 r., gdy spółka przyjmowała na rachunki bankowe wpłaty, po uprzednim wprowadzeniu w błąd wpłacających co do zamiaru inwestowania pieniędzy w zakup plastikowych opakowań wtórnych, przetworzenia nabytych opakowań w granulat, a następnie sprzedaż tego granulatu z zyskiem, podczas gdy w rzeczywistości twórcy biznesu wcale nie prowadzili deklarowanej działalności.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane