statystyki

Dotacje dla prywatnych szkół i przedszkoli: Samorządy mają problem z interpretacją przepisów

autor: Marcin Nagórek11.02.2017, 08:00
Pieniądze przekazywane tym placówkom są to środki publiczne, więc tym bardziej konieczne jest stworzenie mechanizmów pozwalających na skuteczną kontrolę ich wydatkowania.

Pieniądze przekazywane tym placówkom są to środki publiczne, więc tym bardziej konieczne jest stworzenie mechanizmów pozwalających na skuteczną kontrolę ich wydatkowania.źródło: ShutterStock

Ciągłe zmiany w systemie dotacyjnym niepublicznych placówek oświatowych nie ułatwiają życia samorządom. Co więcej, zdarza się, że kolejne nowelizacje ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.) zamiast rozwiewać wątpliwości, tylko jeszcze bardziej komplikują kwestie związane z udzielaniem dotacji prywatnym przedszkolom i szkołom.

Efekt? Samorządy wciąż mają problemy z interpretacją przepisów. Zwłaszcza jeśli chodzi o sposoby sprawdzania wydatkowania dotacji przez te podmioty. A ma to duże znaczenie w kontekście tworzenia stosownych zapisów uchwał dotacyjnych, czy wręcz kwalifikowania wydatków weryfikowanych już w trakcie postępowań kontrolnych.

Tymczasem pieniądze przekazywane tym placówkom są to środki publiczne, więc tym bardziej konieczne jest stworzenie mechanizmów pozwalających na skuteczną kontrolę ich wydatkowania.

O bok przedstawimy wybrane problemy zgłaszane na szkoleniach przez jednostki samorządu terytorialnego w bieżącym roku. Staramy się konstruktywnie do nich ustosunkować, choć nie zawsze problemy da się rozstrzygnąć jednoznacznie.

Przypominam też, że przy interpretacji przepisów omawianej ustawy można też skorzystać m.in. z mechanizmu wynikającego z art. 13 pkt 11 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 561). To znaczy, że można się zwrócić o wyjaśnienie nurtującej kwestii do regionalnej izby obrachunkowej. ⒸⓅ

Beneficjent otrzymujący dotację ma zobowiązania

Czy rada gminy może wprowadzić do uchwały dotacyjnej zapis przewidujący, że kontrolujący może zażądać od dotowanego przedszkola przedstawienia w określonym terminie kopii dokumentów?


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane