statystyki

Wyrok NSA nie rozwiązał problemów gmin ze ściekami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot18.01.2017, 07:38; Aktualizacja: 18.01.2017, 09:12
blok mieszkanie nieruchomości

Sąd uznał, iż twierdzenia dotyczące zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.źródło: ShutterStock

Gmina ma prawo nakazać mieszkańcom przyłączenie się do kanalizacji, nawet jeżeli nieruchomość nie jest zamieszkiwana. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– To rozstrzygnięcie oceniam pozytywnie. Obecnie mamy z tym ogromny kłopot. Gminy budują sieci kanalizacyjne warte miliardy złotych, a potem część mieszkańców nie chce się do nich podłączyć – komentuje Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP. Jego zdaniem wiele osób woli nadal pozbywać się ścieków na własną rękę, np. wylewać je na pole, bo problemem są pieniądze. Za podłączenie trzeba zapłacić, a potem regulować rachunki za nieczystości.

– Niestety konsekwencje takiego działania poniosą gminy, które są odpowiedzialne za osiągnięcie efektu ekologicznego – dodaje Trojanowski. Do końca 2015 r. Polska miała czas na wywiązanie się z unijnych wymogów dotyczących gospodarki ściekowej. W setkach gmin w Polsce jednak ścieki nadal nie są oczyszczane zgodnie z normami wskazanymi w przepisach.

– Orzeczenie NSA przynajmniej potwierdza, że stanowisko samorządu było słuszne – mówi Trojanowski. NSA zajął się bowiem skargą mieszkańców z województwa pomorskiego, którzy zakwestionowali decyzję gminy nakazującą im przyłączenie się do sieci kanalizacyjnej.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • chłodnym okiem(2017-01-18 09:37) Zgłoś naruszenie 230

    Nakazać to bardzo łatwo.Ale skąd ma brać pieniądze mieszkaniec na ten cel- jak zarabia 1450,00 zł netto.Może najpierw zacznijmy od naszych dochodów i nakażmy by nasze zarobki były takie same jak w Niemczech,Francji itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane