Sadzenie roślin na działkach ROD jest dozwolone, jednak nie obejmuje wszystkich gatunków. Zarówno w polskim prawie, jak i w regulaminie "Rodzinnych Ogródków Działkowych" zawarte są szczegółowe zasady, których muszą przestrzegać działkowicze. W tym kontekście określono nawet minimalne odległości, jakie powinny być zachowane między naszymi drzewami a ogrodzeniem sąsiada. Co więc wolno, a czego nie wolno sadzić na działce ROD?

Działki ROD, czyli "Rodzinne Ogródki Działkowe", to miejsce stworzone do wypoczynku w otoczeniu natury. Niektórzy się tam relaksują, a inni - zajmują uprawami. Jednak przed przystąpieniem do prac ogrodniczych warto mieć świadomość, co jest dozwolone, a co zabronione na działce ROD.

Tego nie wolno sadzić na ROD

W regulaminie Rodzinnych Ogródków Działkowych znajdują się konkretne wytyczne, które określają, co można, a czego nie można sadzić na działce ROD. Zgodnie z nimi, dozwolone jest sadzenie na własny użytek np. warzyw, przeznaczając na ten cel jedną lub dwie grządki.

Należy jednak pamiętać, że zabronione jest prowadzenie na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym, czyli przeznaczonej na sprzedaż. Ponadto w Polsce istnieje zakaz uprawy maku i konopi włóknistych, co oznacza, że ich hodowla na działce ROD jest zabroniona. Wyjątkiem są osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy posiadają wpis do rejestru prowadzonego przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

Czego jeszcze nie wolno siać na działce ROD? Na obszarze dzierżawionej przez nas działki również zabroniona jest uprawa roślin inwazyjnych, takich jak bożodrzew gruczołowaty czy trojeść amerykańska. Dozwolona, choć niezalecana, jest natomiast hodowla roślin charakteryzujących się szybkim i niekontrolowanym wzrostem. Jako przykład może posłużyć sumak octowiec, który nie bez powodu nazywany jest "zemstą sąsiada".

Co można sadzić na ROD?

Tylko od nas zależy, czy na działce znajdą się kwiaty ozdobne, warzywa czy krzewy owocowe. Jeśli marzysz o posiadaniu drzewek owocowych, warto sprawdzić, jakie są wymagane odległości od granicy działki, aby je zasadzić. Jeśli planujesz stosować środki ochrony roślin, musisz poinformować o tym swoich sąsiadów i korzystać tylko z preparatów legalnie dopuszczonych do obrotu.

Interesującym aspektem jest możliwość hodowli gołębi, kur i królików na działce. Osoby zainteresowane pszczelarstwem mogą również założyć pasiekę w części wspólnej ROD. Jednak, jeśli chcesz rozpocząć hodowlę zwierząt, zaleca się omówienie tej kwestii na zebraniu działkowców lub skierowanie się z nią do gospodarza, lub zarządu rodzinnych ogrodów działkowych.

W Rodzinnych Ogródkach Działkowych możemy sadzić ulubione krzewy, rośliny użytkowe, ozdobne, a nawet drzewka owocowe. Warto rozważyć uprawę takich gatunków jak maliny, porzeczki, aronie, jagody, borówki, agrest. Kiedy dojrzeją, ich plony mogą być wykorzystane w kuchni. Na działce ROD warto także założyć grządkę i uprawiać ulubione warzywa, takie jak marchew, pietruszka, buraki czy różnorodne zioła.

Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, warto skoncentrować się przede wszystkim na peoniach, hortensjach, azaliach czy różanecznikach. Te gatunki dodadzą uroku naszemu ogrodowi, tworząc piękne kompozycje kwiatowe.

Jakie są kary za nieprzestrzeganie regulaminu?

Regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych został stworzony z myślą o zapewnieniu działkowcom możliwości wypoczynku, bez wzajemnego utrudniania sobie życia. Naruszenie tych przepisów może skutkować konsekwencjami finansowymi i społecznymi. Nieprawidłowe sadzenie roślin oraz zaniedbywanie ich może przede wszystkim negatywnie wpłynąć na relacje z sąsiadami. Ponadto liczne zaniedbania mogą prowadzić do wypowiedzenia umowy dzierżawy działki przez stowarzyszenie ogrodowe.