Ponad miliard złotych wypłacono rolnikom w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Wcześniejsze przekazanie funduszy to reakcja na trudną sytuację rynkową, związaną między innymi z letnią susza. Na taki ruch wszystkim państwom Unii zezwoliła Komisja Europejska.

"Od połowy miesiąca środki przelano na konta 580 tysięcy rolników" - informuje Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do centrali regularnie spływają kolejne decyzje o przyznawaniu zaliczek. W sumie otrzyma je milion sto tysięcy osób.

"Środki stanowią 50 procent dopłat przysługujących rolnikom. Trafią one do ponad 80 procent uprawnionych" - dodaje Dobiesz. Otrzymają je ci wnioskodawcy, którzy nie zostali objęci corocznymi losowymi kontrolami weryfikującymi stan gospodarstw.

Łącznie na wypłatę zaliczek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczy około 2,8 miliarda złotych. Będą one wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej (226,85 złotych na hektar), płatności dodatkowej (85,86 złotych na hektar), płatności do roślin wysokobiałkowych (211 złotych na hektar) oraz płatności do owoców miękkich (459,52 złotych na hektar).

Pozostała część dopłat będzie wypłacana od 1 grudnia.