statystyki

Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Samorządowcy nie chcą dopłacać do walki z ASF

autor: Tomasz Żółciak15.01.2020, 09:17; Aktualizacja: 15.01.2020, 09:18
Według lokalnych władz partia rządząca tylnymi drzwiami wprowadza niezgodny z prawem system zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Według lokalnych władz partia rządząca tylnymi drzwiami wprowadza niezgodny z prawem system zwalczania afrykańskiego pomoru świń.źródło: ShutterStock

Według lokalnych władz partia rządząca tylnymi drzwiami wprowadza niezgodny z prawem system zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o przygotowaną przez posłów PiS ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. W grudniu trafiła ona do Senatu, a w zeszłym tygodniu połączone komisje rolnictwa i rozwoju wsi oraz środowiska wniosły o przyjęcie ustawy bez poprawek, a dziś zajmie się nią Senat na rozpoczynającym się trzydniowym posiedzeniu.

Wydawać by się mogło, że ustawa mająca pomóc w walce z ASF nie powinna wzbudzać szczególnych kontrowersji. W praktyce jednak jest na odwrót, choćby w związku z daleko idącym uprzywilejowaniem środowiska myśliwych (projekt przewiduje, że przeszkadzanie lub uniemożliwianie polowania ma być przestępstwem zagrożonym m.in. karą pozbawienia wolności do roku). Teraz do chóru niezadowolonych dołączyły władze lokalne. Ich zdaniem PiS wprowadza rozwiązania, które w nielegalny sposób zmuszą samorządy do finansowej partycypacji w zwalczaniu ASF, mimo że nie jest to ich zadanie.

Dziś – jak podaje Związek Powiatów Polskich (ZPP) – sytuacja wygląda następująco: zgodnie z art. 45 i 46 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zarządcy dróg publicznych mogą zostać zobowiązani (odpowiednio przez powiatowego albo wojewódzkiego lekarza weterynarii) do wykładania mat dezynfekcyjnych, a także ich utrzymywania po wyłożeniu w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego. Zarządcy drogi w takiej sytuacji przysługuje z budżetu państwa zwrot poniesionych kosztów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane