statystyki

Koniec nadużyć sprzedawców żywności. Rząd wzmacnia pozycję rynkową rolników

autor: Szymon Cydzik06.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:52
rolnik

Według oceny skutków regulacji nowelizacja wpłynie na sytuację 100 tys. handlowców i 16 tys. przetwórców.źródło: ShutterStock

Resort rolnictwa przedstawił projekt przepisów, które mają ukrócić nadużycia sprzedawców żywności i pośredników, poprawiając sytuację producentów płodów rolnych.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (UD526). Pierwszy ze zmienianych aktów przewiduje obowiązek podpisania umowy na dostawę produktów rolnych z odpowiednim wyprzedzeniem. Ma to zapobiegać sytuacji, w której kontrakt zawierany jest tuż przed sprzedażą, a producent musi akceptować niższą cenę narzucaną przez nabywcę w obawie, że towar się zepsuje. Zawieranie umów z wyprzedzeniem pozwala zaś lepiej zaplanować produkcję oraz daje większą stabilność.

Nowelizacja tej ustawy przewiduje rozszerzenie katalogu produktów, w przypadku których konieczne jest zawarcie takich umów, m.in. o ziemniaki i rzepak. Natomiast w przypadku owoców, takich jak wiśnie, jabłka czy czarne porzeczki, a także żywych świń, obowiązek zawierania takich umów obejmie też pośredników, czyli podmioty niesprzedające produktów konsumentom. Z zakresu ustawy będą jednak wyłączone giełdy towarowe i miejsca handlu hurtowego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wjw(2019-06-10 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko że często to rolnicy oszukują na jakości. Przykład ? Ziemniaki często sine (po przekrojeniu a na zewnątrz OK), chore a o ich sortowaniu wg wielkości to rolnicy już dawno zapomnieli, na dodatek często niemyte. A trucie chemią żywności to już całkiem osobny temat.

    Odpowiedz
  • gość234(2019-06-09 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Na szczęście powstają strony łączące konsumentów, którzy sami chcą zbierać owoce i rolników oferujących tanie owoce i warzywa tym, którzy przyjadą sami je zbierać. To może sprawić, że pośrednicy zarabiający do 70% ceny detalicznej nieco ograniczą swoją pazerność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane