statystyki

Koniec nadużyć sprzedawców żywności. Rząd wzmacnia pozycję rynkową rolników

autor: Szymon Cydzik06.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:52
rolnik

Według oceny skutków regulacji nowelizacja wpłynie na sytuację 100 tys. handlowców i 16 tys. przetwórców.źródło: ShutterStock

Resort rolnictwa przedstawił projekt przepisów, które mają ukrócić nadużycia sprzedawców żywności i pośredników, poprawiając sytuację producentów płodów rolnych.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (UD526). Pierwszy ze zmienianych aktów przewiduje obowiązek podpisania umowy na dostawę produktów rolnych z odpowiednim wyprzedzeniem. Ma to zapobiegać sytuacji, w której kontrakt zawierany jest tuż przed sprzedażą, a producent musi akceptować niższą cenę narzucaną przez nabywcę w obawie, że towar się zepsuje. Zawieranie umów z wyprzedzeniem pozwala zaś lepiej zaplanować produkcję oraz daje większą stabilność.

Nowelizacja tej ustawy przewiduje rozszerzenie katalogu produktów, w przypadku których konieczne jest zawarcie takich umów, m.in. o ziemniaki i rzepak. Natomiast w przypadku owoców, takich jak wiśnie, jabłka czy czarne porzeczki, a także żywych świń, obowiązek zawierania takich umów obejmie też pośredników, czyli podmioty niesprzedające produktów konsumentom. Z zakresu ustawy będą jednak wyłączone giełdy towarowe i miejsca handlu hurtowego.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wjw(2019-06-10 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko że często to rolnicy oszukują na jakości. Przykład ? Ziemniaki często sine (po przekrojeniu a na zewnątrz OK), chore a o ich sortowaniu wg wielkości to rolnicy już dawno zapomnieli, na dodatek często niemyte. A trucie chemią żywności to już całkiem osobny temat.

    Odpowiedz
  • gość234(2019-06-09 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Na szczęście powstają strony łączące konsumentów, którzy sami chcą zbierać owoce i rolników oferujących tanie owoce i warzywa tym, którzy przyjadą sami je zbierać. To może sprawić, że pośrednicy zarabiający do 70% ceny detalicznej nieco ograniczą swoją pazerność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane