statystyki

Przetwórcy walczą o wolność rolników

autor: Szymon Cydzik11.06.2019, 17:00
Sprzeciw budzą także ceny referencyjne, które mają, według KSPOiW, pozwolić przetwórcom zagranicznym ustalić niższe niż w Polsce ceny sprzedaży i w ten sposób wypchnąć polskie firmy z rynku europejskiego.

Sprzeciw budzą także ceny referencyjne, które mają, według KSPOiW, pozwolić przetwórcom zagranicznym ustalić niższe niż w Polsce ceny sprzedaży i w ten sposób wypchnąć polskie firmy z rynku europejskiego.źródło: ShutterStock

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt zmiany przepisów o organizacji niektórych rynków rolnych oraz przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej wywołuje ostre protesty niektórych branż. Należy do nich Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (KSPOiW).

Chodzi o nowelizację, która rozszerzy obowiązek wcześniejszego zawarcia umowy na dostawę produktów rolnych także na pośredników, czyli podmioty kupujące te produkty od rolnika, ale nie sprzedające ich bezpośrednio konsumentom. Projekt zakazuje także sprzedawania produktów rolnych po cenie niższej niż referencyjna, ustalana dwa razy w ciągu roku przez resort rolnictwa. Regulacje te obejmą m.in. 16 tys. podmiotów zajmujących się przetwórstwem spożywczym. I, jak czytamy w wystosowanym przez KSPOiW liście otwartym, są wadliwe, dlatego nie należy dopuścić do ich uchwalenia.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane