statystyki

Przetwórcy walczą o wolność rolników

autor: Szymon Cydzik11.06.2019, 17:00
Sprzeciw budzą także ceny referencyjne, które mają, według KSPOiW, pozwolić przetwórcom zagranicznym ustalić niższe niż w Polsce ceny sprzedaży i w ten sposób wypchnąć polskie firmy z rynku europejskiego.

Sprzeciw budzą także ceny referencyjne, które mają, według KSPOiW, pozwolić przetwórcom zagranicznym ustalić niższe niż w Polsce ceny sprzedaży i w ten sposób wypchnąć polskie firmy z rynku europejskiego.źródło: ShutterStock

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt zmiany przepisów o organizacji niektórych rynków rolnych oraz przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej wywołuje ostre protesty niektórych branż. Należy do nich Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (KSPOiW).

Chodzi o nowelizację, która rozszerzy obowiązek wcześniejszego zawarcia umowy na dostawę produktów rolnych także na pośredników, czyli podmioty kupujące te produkty od rolnika, ale nie sprzedające ich bezpośrednio konsumentom. Projekt zakazuje także sprzedawania produktów rolnych po cenie niższej niż referencyjna, ustalana dwa razy w ciągu roku przez resort rolnictwa. Regulacje te obejmą m.in. 16 tys. podmiotów zajmujących się przetwórstwem spożywczym. I, jak czytamy w wystosowanym przez KSPOiW liście otwartym, są wadliwe, dlatego nie należy dopuścić do ich uchwalenia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sadownik(2020-03-04 23:04) Zgłoś naruszenie 00

    Przetwórcy to mafia która walczy o wolność w okradaniu rolników a tekturowe państwo toleruje nową formę pańszczyzny i niewolnictwa. A może tak sprawdzimy ostatnie 30 lat kto i czyim kosztem się bogacił. To się nazywa zdziczały rynek, nieuczciwa konkurencja, wykorzystanie pozycji w łańcuchu gospodarczym. I to przez tzw przetwórców zabija się przedsiębiorczość i produkcję surowcową. Przetwórcy pokażcie jakie nowe rynki zbytu pozyskaliście przez 30 lat. Komuna też potrafiła sprzedać półprodukt albo surowiec wyprodukowany przez niewolnika do Niemiec, USA czy UK lub Izraela nie licząc ZSRR. Nic się nie zmieniliście nadal pozycję na międzynarodowym rynku chcecie utrzymać dzięki feudalnym stosunków w kolonnii zwanej Polską. A jak zawsze macie pyski pełne pustych frazesów o wolności, równości, konkurencyjności. A liczyć do 100 nie umiecie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane