Projekt przedłożył minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt przedłuża na 2019 r. rozwiązanie zastosowane w 2018 r., polegające na umożliwieniu rolnikom ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), złożenia – zamiast wniosku o przyznanie tych płatności – oświadczenia, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego.
W 2018 r. z możliwości tej skorzystało ok. 400 tys. rolników. Szacuje się, że w 2019 r. będzie to podobna liczba rolników, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.
zobacz także:
Wprowadzone w 2018 r. rozwiązanie pozwoliło znacznie uprościć procedurę wnioskowania o płatności, co było szczególnie istotne w związku z koniecznością wypełnienia obowiązku wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku, który nałożyła KE na wszystkie kraje członkowskie.
Ponieważ 2019 r. jest dopiero drugim rokiem, w którym wszystkie wnioski o przyznanie pomocy mają być składane na elektronicznym formularzu, konieczne jest wydłużenie przejściowego rozwiązania, aby zapewnić sprawne wypełnienie tego obowiązku.
Tak samo jak w 2018 r., złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca (czyli w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy okres składania wniosków o przyznanie płatności), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Oświadczenia będą mogli składać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do informacji zawartych we wniosku z poprzedniego roku, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.
Ponadto, zgodnie z projektem, wszyscy rolnicy, którzy złożyli w poprzednim roku wnioski o przyznanie płatności otrzymają od ARiMR częściowo wypełnione wnioski w formie papierowej wraz z materiałami graficznymi, co ułatwi wypełnianie wniosków w formie elektronicznej.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
świadomy(2019-02-23 20:28) Zgłoś naruszenie 21
Dopłaty idą z UE a nie z budżetu Państwa. Za to 500+ idzie tylko z budżetu. To może zacznijmy likwidacje dopłat od likwidacji 500+, zasiłków, dotacji dla bezrobotnych (dziś nie pracują tylko Ci co nie chcą, lub im się nie opłaca, bo Opieka Społeczna na wszystko im da. I prośba do wszystkich, najpierw poczytajcie trochę podręczników z ekonomii a potem się wypowiadajcie. No i najważniejsze. Zanim zaczniecie narzekać, że jest drogie jedzenie, sprawdźcie ceny w skupach, ile dostaje rolnik. Ceny poszły w górę, ale tylko w sklepach. Pośrednik musi zarobić. Pensje poszły w górę, a ceny w skupach nie. Gdzie tu "sprawiedliwość"?
OdpowiedzCHŁOPSKI SOJUSZNIK !(2019-01-31 12:05) Zgłoś naruszenie 11
jak słyszymy żądania niektórych rolników, to chcieliby aby zakazać przywozu żywności do Polski, a jak najwięcej żywności z Polski wywieżć za granicę , czyli jak dobrze rozumiem, chłopi, pomimo że są utrzymywani przez nierolników chcieliby aby w naszym kraju żywność była jak najdroższa , CZY NA TYM POLEGA CHŁOPSKA SOLIDARNOŚĆ?
OdpowiedzCHŁOP - PANISKO !(2019-01-31 11:58) Zgłoś naruszenie 11
JAK SŁYSZYMY ZAROBKI W POLSCE SĄ 3 - 5 RAZY NIŻSZE NIŻ W KRAJACH STAREJ UE - ale rolnik bezczelnie domaga się takich samych dopłat do ha , jak na zachodzie, nie interesuje go skąd robotnik ma wziąć pieniądze na tak wielkie pieniądze na utrzymanie rolnictwa i rolników.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzŻyczliwy(2019-05-05 08:29) Zgłoś naruszenie 00
Brak mi słów na takie prymitywne myślenie, zajmij się może czymś o czym masz choć odrobinę pojęcia 🙄
ZYSKODAWCA.pl(2019-01-31 11:41) Zgłoś naruszenie 10
dopłaty obszarowe z budżetu państwa do ziemi 5 i 6 klasy, czy nieużytków to marnowanie pieniędzy podatników - wydaje się, że tak niskiej jakości gleby mogłyby być użytkowane wyłącznie na ryzyko własne, bez żadnych gwarancji opłacalności z kieszeni podatników.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzŻyczliwy(2019-05-05 08:33) Zgłoś naruszenie 00
Gospodarowanie na gruntach 1;2;3;4 klasie jest także na własne ryzyko rolnika to po co te głupoty wypisujesz
CHŁOPSKI TERROR !(2019-01-31 11:50) Zgłoś naruszenie 11
z tym rolnictwem trzeba coś zrobić , gdyż polski podatnik jest zbyt biedny, aby zaspokoić ciągle rosnącą pazerność chłopską. Te godzenie się rządu na wszelkie chłopskie żądania jest nie do wytrzymania przez nierolników. TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE - DOŚĆ TEGO.
Odpowiedz