statystyki

Pogoda niszczy plony, a ubezpieczeń mało

autor: Janusz K. Kowalski19.07.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:28
Rolnicy rzadko ubezpieczają swoje uprawy

Rolnicy rzadko ubezpieczają swoje uprawyźródło: ShutterStock

Susza, a później ulewy spustoszyły dużą część upraw. Rolnicy oczekują finansowego wsparcia od rządu i UE

Słońce wypaliło pola zbóż, rzepaku i rzepiku, kukurydzy, tytoniu. Zniszczyło warzywa gruntowe i owoce. Brak jeszcze danych o stratach, gdyż komisje do ich szacowania dopiero przystępują do pracy. Ale już wiadomo, że szkody są duże. Jak wynika z danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG), w dniach od 11 maja do 10 lipca 20–30 proc. powierzchni uprawnych było zagrożone suszą. A po 10 lipca przyszły ulewne deszcze, co też nie pracowało na korzyść rolników.

Nie są to sporadyczne zjawiska, a mimo to rolnicy rzadko ubezpieczają swoje uprawy. W 2017 r. wykupili tylko 456 polis związanych z ryzykiem wystąpienia suszy. Natomiast w przypadku upraw, których zbiór nastąpi w tym roku – zaledwie 227 – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Nie ubezpieczamy, bo gdy to robiliśmy, to bardzo trudno było uzyskać odszkodowanie – mówi Łukasz Białoskórski ze wsi Rosko w woj. wielkopolskim, którego gospodarstwo ma powierzchnię 200 ha. Jak mówi, do kupowania polis zniechęcają także wysokie stawki w przypadku zbóż rosnących na słabych gruntach.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane