statystyki

Cena za muzykę. Po sześciu latach powrót do punktu wyjścia

autor: Sławomir Wikariak06.12.2016, 07:35; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:05
muzyka, biznes

Nikt nie ma wątpliwości, że obecne przepisy trzeba zmienićźródło: ShutterStock

Resort kultury rozważa możliwość zmiany procedury zatwierdzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów. Powód? Praktyka pokazała, że nie sposób przejść jej z sukcesem.

Za puszczenie piosenki w radiu, za emisję filmu w telewizji, wyświetlanie w kinach, tzw. inserty prasowe czy za odtwarzanie muzyki w sklepie twórcom i innym uprawnionym należy się wynagrodzenie. Oczywiste jest, że żaden z nich z osobna nie ma szans na zbieranie tych pieniędzy. Zajmują się tym organizacje zbiorowego zarządzania, które następnie dzielą uzyskane kwoty. Opłaty są naliczane według tabeli wynagrodzeń.

Już w 2006 r. procedura zatwierdzania tych tabel została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 40/04). Na skutek tego wyroku nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.) wprowadziła zasadę zatwierdzania tabel przez Komisję Prawa Autorskiego. Ta ukonstytuowała się na przełomie lat 2010/2011. Kilka miesięcy później zaczęły wpływać stosowne wnioski. Zdecydowana większość spraw musiała zostać jednak umorzona. Dlaczego? Przekroczenie ustawowego terminu sześciu miesięcy, w jakim powinno się zakończyć postępowanie. Efekt – w ciągu tych sześciu lat udało się zatwierdzić jedynie dwie tabele wynagrodzeń: za odtwarzanie utworów w miejscach publicznych (nie licząc hoteli i dyskotek; w tym zakresie tabele zaskarżono) i korzystanie z artykułów prasowych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane