statystyki

Cena za muzykę. Po sześciu latach powrót do punktu wyjścia

autor: Sławomir Wikariak06.12.2016, 07:35; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:05
muzyka, biznes

Nikt nie ma wątpliwości, że obecne przepisy trzeba zmienićźródło: ShutterStock

Resort kultury rozważa możliwość zmiany procedury zatwierdzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów. Powód? Praktyka pokazała, że nie sposób przejść jej z sukcesem.

Za puszczenie piosenki w radiu, za emisję filmu w telewizji, wyświetlanie w kinach, tzw. inserty prasowe czy za odtwarzanie muzyki w sklepie twórcom i innym uprawnionym należy się wynagrodzenie. Oczywiste jest, że żaden z nich z osobna nie ma szans na zbieranie tych pieniędzy. Zajmują się tym organizacje zbiorowego zarządzania, które następnie dzielą uzyskane kwoty. Opłaty są naliczane według tabeli wynagrodzeń.

Już w 2006 r. procedura zatwierdzania tych tabel została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 40/04). Na skutek tego wyroku nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.) wprowadziła zasadę zatwierdzania tabel przez Komisję Prawa Autorskiego. Ta ukonstytuowała się na przełomie lat 2010/2011. Kilka miesięcy później zaczęły wpływać stosowne wnioski. Zdecydowana większość spraw musiała zostać jednak umorzona. Dlaczego? Przekroczenie ustawowego terminu sześciu miesięcy, w jakim powinno się zakończyć postępowanie. Efekt – w ciągu tych sześciu lat udało się zatwierdzić jedynie dwie tabele wynagrodzeń: za odtwarzanie utworów w miejscach publicznych (nie licząc hoteli i dyskotek; w tym zakresie tabele zaskarżono) i korzystanie z artykułów prasowych.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane