statystyki

Chcesz fotografować zabytki? Zobacz, jakie masz prawa i obowiązki

autor: Renata Majek17.06.2016, 20:00
Fotograf

Trzeba zwrócić uwagę na cel robienia zdjęć: czy wykonujemy je wyłącznie dla siebie, czy też w celach komercyjnych (dla zysku).źródło: ShutterStock

Wybieram się na kilka dni do Paryża, a potem może jeszcze przejadę przez Belgię. Znalazłam informację, że nie można robić zdjęć wieży Eiffla w nocy albo np. Atomium w Brukseli – pisze pani Monika. – Czy rzeczywiście nie mogę uwiecznić się w tle wieży Eiffla i wrzucić zdjęcia do sieci.

Nie ma jednolitych uregulowań w państwach Unii Europejskiej, co można fotografować, a czego nie. Każdy kraj w inny sposób stosuje przepisy w prawie autorskim, które regulują tego rodzaju zachowania. Chodzi o tzw. panoramę. Wolność panoramy (tak prawidłowo się ją określa) to wyjątki w prawie autorskim zezwalające na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli. Zakłada się, że publikacja wizerunków budynków i ich wnętrz, dzieł sztuki (w tym pomników, murali) w postaci reprodukcji fotograficznych, materiałów wideo, a także obrazów wykonanych techniką malarską, nie narusza autorskich praw majątkowych twórcy (lub właściciela).

Trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na cel robienia zdjęć: czy wykonujemy je wyłącznie dla siebie, czy też w celach komercyjnych (dla zysku). I tu istnieje podział: część krajów unijnych wprowadziła zaostrzenia dotyczące wolności panoramy, a część pozwala na publikację zdjęć również w celach komercyjnych. Jeżdżąc zatem po Europie, trzeba wiedzieć, w których krajach wolność panoramy jest ograniczona przy komercyjnym wykorzystywaniu zdjęć obiektów zabytkowych. Należą do nich Włochy, Francja, Belgia i Luksemburg. Nie ma jednak problemu, by prywatnie wykonane zdjęcia panoramy zamieszczać na Facebooku i w innych portalach społecznościowych.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ręce opadają(2016-06-18 13:33) Zgłoś naruszenie 22

    Tych prawnych bzdetów jest coraz więcej. "Wolność panoramy". :))))) Skoro ktoś wystawia coś na widok publiczny to znaczy że zezwala na utrwalanie tego obrazu na nośniku o nazwie mózg. Jeśli tego nie chce, to może przykryć ten widok czymśtam. W zasadzie całe tysiąclecia tak było, aż tu pewnego dnia przychodzą prawnicy - i wymyślają "wolność panoramy". A może wolność promieniowania elektromagnetycznego odbitego od przedmiotów stałych?

    Odpowiedz
  • cynik(2016-06-19 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Kilku cwaniaków sprzedawało kiedyś /może i dziś/ działki na Księżycu. A jakże z potwierdzeniem notarialnym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane