statystyki

Chcesz fotografować zabytki? Zobacz, jakie masz prawa i obowiązki

autor: Renata Majek17.06.2016, 20:00
Fotograf

Trzeba zwrócić uwagę na cel robienia zdjęć: czy wykonujemy je wyłącznie dla siebie, czy też w celach komercyjnych (dla zysku).źródło: ShutterStock

Wybieram się na kilka dni do Paryża, a potem może jeszcze przejadę przez Belgię. Znalazłam informację, że nie można robić zdjęć wieży Eiffla w nocy albo np. Atomium w Brukseli – pisze pani Monika. – Czy rzeczywiście nie mogę uwiecznić się w tle wieży Eiffla i wrzucić zdjęcia do sieci.

Nie ma jednolitych uregulowań w państwach Unii Europejskiej, co można fotografować, a czego nie. Każdy kraj w inny sposób stosuje przepisy w prawie autorskim, które regulują tego rodzaju zachowania. Chodzi o tzw. panoramę. Wolność panoramy (tak prawidłowo się ją określa) to wyjątki w prawie autorskim zezwalające na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli. Zakłada się, że publikacja wizerunków budynków i ich wnętrz, dzieł sztuki (w tym pomników, murali) w postaci reprodukcji fotograficznych, materiałów wideo, a także obrazów wykonanych techniką malarską, nie narusza autorskich praw majątkowych twórcy (lub właściciela).

Trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na cel robienia zdjęć: czy wykonujemy je wyłącznie dla siebie, czy też w celach komercyjnych (dla zysku). I tu istnieje podział: część krajów unijnych wprowadziła zaostrzenia dotyczące wolności panoramy, a część pozwala na publikację zdjęć również w celach komercyjnych. Jeżdżąc zatem po Europie, trzeba wiedzieć, w których krajach wolność panoramy jest ograniczona przy komercyjnym wykorzystywaniu zdjęć obiektów zabytkowych. Należą do nich Włochy, Francja, Belgia i Luksemburg. Nie ma jednak problemu, by prywatnie wykonane zdjęcia panoramy zamieszczać na Facebooku i w innych portalach społecznościowych.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ręce opadają(2016-06-18 13:33) Zgłoś naruszenie 22

    Tych prawnych bzdetów jest coraz więcej. "Wolność panoramy". :))))) Skoro ktoś wystawia coś na widok publiczny to znaczy że zezwala na utrwalanie tego obrazu na nośniku o nazwie mózg. Jeśli tego nie chce, to może przykryć ten widok czymśtam. W zasadzie całe tysiąclecia tak było, aż tu pewnego dnia przychodzą prawnicy - i wymyślają "wolność panoramy". A może wolność promieniowania elektromagnetycznego odbitego od przedmiotów stałych?

    Odpowiedz
  • cynik(2016-06-19 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Kilku cwaniaków sprzedawało kiedyś /może i dziś/ działki na Księżycu. A jakże z potwierdzeniem notarialnym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane