Wybieram się na kilka dni do Paryża, a potem może jeszcze przejadę przez Belgię. Znalazłam informację, że nie można robić zdjęć wieży Eiffla w nocy albo np. Atomium w Brukseli – pisze pani Monika. – Czy rzeczywiście nie mogę uwiecznić się w tle wieży Eiffla i wrzucić zdjęcia do sieci.
Nie ma jednolitych uregulowań w państwach Unii Europejskiej, co można fotografować, a czego nie. Każdy kraj w inny sposób stosuje przepisy w prawie autorskim, które regulują tego rodzaju zachowania. Chodzi o tzw. panoramę. Wolność panoramy (tak prawidłowo się ją określa) to wyjątki w prawie autorskim zezwalające na wykorzystanie obrazów obiektów umieszczonych w przestrzeni publicznej bez konieczności uzyskania zgody ich twórców lub właścicieli. Zakłada się, że publikacja wizerunków budynków i ich wnętrz, dzieł sztuki (w tym pomników, murali) w postaci reprodukcji fotograficznych, materiałów wideo, a także obrazów wykonanych techniką malarską, nie narusza autorskich praw majątkowych twórcy (lub właściciela).
Trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na cel robienia zdjęć: czy wykonujemy je wyłącznie dla siebie, czy też w celach komercyjnych (dla zysku). I tu istnieje podział: część krajów unijnych wprowadziła zaostrzenia dotyczące wolności panoramy, a część pozwala na publikację zdjęć również w celach komercyjnych. Jeżdżąc zatem po Europie, trzeba wiedzieć, w których krajach wolność panoramy jest ograniczona przy komercyjnym wykorzystywaniu zdjęć obiektów zabytkowych. Należą do nich Włochy, Francja, Belgia i Luksemburg. Nie ma jednak problemu, by prywatnie wykonane zdjęcia panoramy zamieszczać na Facebooku i w innych portalach społecznościowych.
Podsumujmy: we wszystkich krajach UE można fotografować panoramę, czyli dozwolona jest publikacja zdjęć wykonanych w celach prywatnych. Spokojnie można uwiecznić swój wizerunek na tle paryskiej wieży Eiffla. Do celów prywatnych mamy prawo fotografować ją w każdym momencie – zarówno w dzień, jak i iluminowaną. Nieważne, czy będzie to sam obiekt, my obok niego, czy będziemy wmieszani w tłum. Podobnie Luwr w Paryżu, Atomium w Brukseli czy Koloseum w Rzymie.
Ale jeślibyśmy zdjęcia te wykorzystali do celów komercyjnych, to możemy mieć problem wynikający z prawa autorskiego.
Podstawa prawna
Art. 81–84 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 666)