Pobieranie plików z filmami i muzyką z sieci nie stanowi przestępstwa, ale może naruszać interesy majątkowe producentów i twórców. Prawo pozwala im na kierowanie pozwów przeciwko internautom

Czy mogę udostępnić pliki na portalu

Mam kolekcję legalnie zakupionych utworów muzycznych. Czy mogę udostępnić je wąskiej grupie użytkowników portalu społecznościowego, którzy są również fanami tego zespołu?

Czy mogę być skazany za udostępnianie plików

Od kilku lat dzielę się swoimi zbiorami filmowymi z innymi użytkownikami popularnego portalu społecznościowego. Czy udostępnienie plików za pośrednictwem profesjonalnego portalu narazi mnie także na odpowiedzialność za przestępstwo?

Czy policja może przeszukać moje mieszkanie

Tak jak wielu internautów na swoim komputerze mam trochę pirackich filmów i muzyki. Czy policja może rutynowo przeszukiwać mieszkania w celu sprawdzenia komputerów?

Czy posiadanie pirackiej muzyki jest karalne

Na dysku swojego komputera mam kilkaset utworów muzycznych, które ściągnęłam z internetu. Czy popełniam tym samym przestępstwo?

Czy policja może ścigać internautów z urzędu

W związku z podejrzeniem, że jestem zamieszany w handel podrobionymi dżinsami, policja skonfiskowała mi komputer. Po sprawdzeniu go przez biegłego informatyka stwierdziła, że udostępniałem w internecie pirackie filmy, i postawiła mi w związku z tym zarzut. Czy miała do tego prawo?

Czy wymienianie się filmami jest legalne

Na komputerze mam zainstalowany program typu peer-to-peer służący do wymiany plików z innymi internautami. Każdy z użytkowników udostępnia co najmniej kilkadziesiąt filmów. Czy jest to zgodne z prawem?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.