Prawo autorskie: Książki dostępne dla wszystkich

autor: Szymon Cydzik23.10.2018, 17:00
książki, książka

Zmiana ustawy przewiduje wprowadzenie nowego wyjątku do prawa autorskiego, który pozwoliłby tworzyć kopie książek w tych formatach bez zgody ich autorów.źródło: ShutterStock

Dziś rząd ma zająć się projektem nowelizacji prawa autorskiego, który ma ułatwić korzystanie z dzieł literackich osobom niewidomym, słabo widzącym oraz mającym ograniczoną zdolność postrzegania lub czytania. Chodzi tu nie tylko o wady wzroku, ale też np. o niemożność utrzymania książki i poruszania oczami.

Szacunki wskazują, że dostępność dzieł literackich w formatach umożliwiających dostęp osobom ze wspomnianymi niepełnosprawnościami wynosi od 7 do 20 proc.

Aby umożliwić im korzystanie z literatury, należy wydawać ją w specjalnych formatach obejmujących np. druk alfabetem Braille’a, duży druk, książki elektroniczne i audiobooki ze specjalną nawigacją, audiodeskrypcję i transmisje radiowe.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane