statystyki

Wydawcy: Ułatwienia dla niewidomych tak, piractwo nie

autor: Sławomir Wikariak23.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:19
książki

Wydawcy zwyczajnie boją się, że pliki z e-bookami czy audiobookami zaczną w sposób niekontrolowany krążyć po internecieźródło: Materiały Prasowe

Wydawcy książek i audio booków, boją się, że możliwość kopiowania książek i dostosowywania ich formatu do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących może zwiększyć skalę piractwa w Polsce. Proszą również o wprowadzenie systemu rekompensat.

Trwają konsultacje projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm). Zakłada on poszerzenie zakresu dozwolonego użytku na rzecz niepełnosprawnych. Chodzi o osoby z ograniczoną zdolnością czytania – nie tylko niewidome czy niedowidzące, ale również te, które np. nie są w stanie czytać książki czy mają ograniczoną zdolnością postrzegania lub czytania. Dzięki nowym przepisom mają one zyskać szerszy dostęp do literatury. Upoważnione podmioty, czyli organizacje zarówno publiczne, jak i prywatne działające niekomercyjnie na rzecz osób niepełnosprawnych, będą mogły udostępniać im literaturę w formie dla nich przystosowanej. Wolno im będzie kopiować książki, ale także dostosowywać je do potrzeb osób mających problemy z czytaniem. W grę wchodzi druk przy użyciu alfabetu Braille’a, utworzenie kopii elektronicznej (e-booki) z większymi literami czy też nagranie audiobooka. Osoby niepełnosprawne będą mogły za darmo korzystać z baz tych kopii.

W ramach konsultacji swe uwagi zgłosiło już ponad 20 podmiotów, przede wszystkim z rynku wydawniczego. Większość popiera samą ideę ułatwień dla niepełnosprawnych. Powtarza się jednak obawa, że zaproponowane regulacje mogą prowadzić do zwiększenia skali piractwa.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane