statystyki

Wydawcy: Ułatwienia dla niewidomych tak, piractwo nie

autor: Sławomir Wikariak23.08.2018, 07:23; Aktualizacja: 23.08.2018, 08:19
książki

Wydawcy zwyczajnie boją się, że pliki z e-bookami czy audiobookami zaczną w sposób niekontrolowany krążyć po internecieźródło: Materiały Prasowe

Wydawcy książek i audio booków, boją się, że możliwość kopiowania książek i dostosowywania ich formatu do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących może zwiększyć skalę piractwa w Polsce. Proszą również o wprowadzenie systemu rekompensat.

Trwają konsultacje projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm). Zakłada on poszerzenie zakresu dozwolonego użytku na rzecz niepełnosprawnych. Chodzi o osoby z ograniczoną zdolnością czytania – nie tylko niewidome czy niedowidzące, ale również te, które np. nie są w stanie czytać książki czy mają ograniczoną zdolnością postrzegania lub czytania. Dzięki nowym przepisom mają one zyskać szerszy dostęp do literatury. Upoważnione podmioty, czyli organizacje zarówno publiczne, jak i prywatne działające niekomercyjnie na rzecz osób niepełnosprawnych, będą mogły udostępniać im literaturę w formie dla nich przystosowanej. Wolno im będzie kopiować książki, ale także dostosowywać je do potrzeb osób mających problemy z czytaniem. W grę wchodzi druk przy użyciu alfabetu Braille’a, utworzenie kopii elektronicznej (e-booki) z większymi literami czy też nagranie audiobooka. Osoby niepełnosprawne będą mogły za darmo korzystać z baz tych kopii.

W ramach konsultacji swe uwagi zgłosiło już ponad 20 podmiotów, przede wszystkim z rynku wydawniczego. Większość popiera samą ideę ułatwień dla niepełnosprawnych. Powtarza się jednak obawa, że zaproponowane regulacje mogą prowadzić do zwiększenia skali piractwa.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane