SN broni praw autorskich: Zakres korzystania z fotografii określa licencja

autor: Michał Culepa18.07.2017, 17:00
Fotograf

Zdjęcie zostało wykorzystane niezgodnie z licencjąźródło: ShutterStock

Wydawca nie może bez zgody autora wykorzystać fotografii do promocji swego pisma, jeśli umawiał się na jej publikację jedynie w artykule prasowym – wynika z niedawnego wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawę wytoczyła nieistniejącemu już miesięcznikowi „Machina” dziennikarka i fotograf Aleksandra K. Przed 10 laty była ona związana z Akademią Fotografii należącą do Pawła J. Na jego zlecenie wykonała sesję fotograficzną wokalisty Budki Suflera – Krzysztofa Cugowskiego. Jedno ze zdjęć miało zostać wykorzystane do ilustracji wywiadu z piosenkarzem. Zdaniem Aleksandry K. z ustaleń wynikało jednoznacznie, że ukaże się raz. To samo można wywnioskować z opisu usługi zamieszczonego na fakturze.

Tymczasem zdjęcie zostało wykorzystane w pięciu kolejnych wydaniach do promocji pisma. Co więcej, obrócono je o 180 stopni i dodano do niego logo „Machiny”. W tej sytuacji dziennikarka pozwała wydawcę magazynu, żądając zapłaty za publikację zdjęcia według stawek jak za fotografię reklamową. Ponadto żądała również odszkodowania i zadośćuczynienia za kilkukrotną publikację zdjęcia bez zgody autorki i ingerencję w dzieło autorskie bez uzyskania stosownego zezwolenia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane