Cześć pracowników w Polsce może liczyć na różnego rekompensaty, ulgi, zwroty lub specjalne uprawnienia. Pomimo wielokrotnych prób zlikwidowania tych przywilejów (często określanych jako relikty PRL), nadal przysługują licznym zatrudnionym.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Mieszkanie służbowe
Kilka grup zawodowych może wciąż liczyć na mieszkania służbowe. Najłatwiej jest o nie w przypadku wojskowego i nauczyciela akademickiego.
Żołnierz może uzyskać mieszkanie służbowe w ramach przydziału lokalu (nie musi to być jednak dokładnie miejscowość, w której służy - może to być gmina czy miasto, o ile czas dojazdu do pracy nie będzie dłuższy niż dwie godziny). Jeżeli to się nie uda, ma prawo do świadczenia mieszkaniowego wypłacanego co miesiąc w wysokości zależnej od garnizonu, w jakim żołnierz służy. Ostatnia opcja to zakwaterowanie w internacie lub kwaterze internatowej.
Służbowe mieszkanie (przynajmniej zgodnie z prawem) może uzyskać też policjant, który przepracował w służbie minimum 3 lata, o ile nie ma prawa do innego lokalu mieszkalnego. Policjant może też dostać dofinansowanie do zakupu własnego mieszkania.
Problemem z dostaniem mieszkania nie mają natomiast wykładowcy akademiccy - wiele uczelni oferuje kadrze profesorskiej i naukowcom mieszkania w bardzo dobrym standardzie.
Nie ma podatku za mieszkanie służbowe>>
ShutterStock
2
Urlop dla poratowania zdrowia i dodatki
Mieszkanie - zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela - przysługuje także nauczycielom, jeśli pracują na wsi lub w mieście liczącym do 5 tysięcy mieszkańców. Jednak w praktyce takich mieszkań gminy po prostu nie mają.
Natomiast nauczycielom pracującym właśnie na wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców przysługuje zamiast tego dodatek mieszkaniowy. Mogą też otrzymać dodatek wiejski - jest przewidziany dla nauczycieli zatrudnionych na wsi lub w mieście, którego liczba mieszkańców nie przekracza 5 tys. i wynosi 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę może tę kwotę zwiększyć.
Ponadto nauczyciele mają prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Jest on udzielany pracownikom zatrudnionym na co dzień w cięższych i bardziej szkodliwych warunkach, wymagającym poddania się po pewnym okresie pracy leczeniu, celem odzyskania pełnej zdolności do pracy i jej prawidłowego kontynuowania. Nauczyciele mają teraz do niego prawo po przepracowaniu co najmniej 7 lat, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, a łącznie w okresie całego zatrudnienia - 3 lat. Także sędziowie i prokuratorzy mogą korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.
>>Czytaj też: 8 przywilejów nauczycielskich - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy
ShutterStock
3
Trzynastka dla pracownika budżetówki
Nauczyciele, tak jak pozostali pracownicy budżetówki mają też prawo do innego przywileju, wzbudzającego wiele kontrowersji, czyli trzynastki. Na to dodatkowe roczne wynagrodzenie mogą liczyć między innymi pracownicy oświaty, pracownicy urzędów państwowych i urzędów gmin i miast, a także zatrudnieni w biurach poselskich i senatorskich. Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również pracownicy służby cywilnej.
Aby otrzymać trzynastkę, pracownik budżetówki musi przepracować u tego samego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Natomiast jeśli dana osoba pracuje krócej, ale co najmniej 6 miesięcy, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego, ale w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.
Pracodawca ma obowiązek wypłacić trzynastkę nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie - czyli w praktyce pracownik dodatkowe pieniądze powinien mieć na koncie do 31 marca.
Ile wynosi trzynastka i komu nie przysługuje dowiesz się tutaj>>
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama