Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

5 dziwnych przywilejów przysługujących pracownikom w Polsce

Posiłek regeneracyjny i deputat Grupą, której w zeszłej kadencji rząd PO próbował ograniczyć uprawnienia, byli górnicy>> Chodziło przede wszystkim o deputat węglowy - przysługuje on emerytom-górnikom dożywotnio w ilości od 2,5 lub 3 ton węgla rocznie. Zamiast węgla górnik może zdecydować się na wzięcie gotówki: według obecnych stawek przysługuje mu 600,68 zł za tonę. Z kolei czynnym pracownikom przysługuje 6-8 ton węgla rocznie z tytułu deputatu. Górnicy mają także kilka innych przywilejów. W ciągu dnia powinni więc otrzymać posiłek regeneracyjny z racji uciążliwej pracy. Ponadto mogą korzystać z dopłat do wakacyjnych biletów kolejowych, a także przysługuje im z tzw. ołówkowe - pieniądze na wyprawę szkolną. Mogą również żądać zwrotu za pranie czy reperowanie odzieży roboczej. Swój deputat węglowy mają także kolejarze w wysokości 3,6 tony rocznie lub ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 164 zł miesięcznie. Ponadto kolejarzom przysługuje 99-procentowa ulga na bilety kolejowe, natomiast ich rodziny oraz kolejowi emeryci i renciści mają prawo do zniżki 80-procentowej.
Posiłek regeneracyjny i deputat Grupą, której w zeszłej kadencji rząd PO próbował ograniczyć uprawnienia, byli górnicy>> Chodziło przede wszystkim o deputat węglowy - przysługuje on emerytom-górnikom dożywotnio w ilości od 2,5 lub 3 ton węgla rocznie. Zamiast węgla górnik może zdecydować się na wzięcie gotówki: według obecnych stawek przysługuje mu 600,68 zł za tonę. Z kolei czynnym pracownikom przysługuje 6-8 ton węgla rocznie z tytułu deputatu. Górnicy mają także kilka innych przywilejów. W ciągu dnia powinni więc otrzymać posiłek regeneracyjny z racji uciążliwej pracy. Ponadto mogą korzystać z dopłat do wakacyjnych biletów kolejowych, a także przysługuje im z tzw. ołówkowe - pieniądze na wyprawę szkolną. Mogą również żądać zwrotu za pranie czy reperowanie odzieży roboczej. Swój deputat węglowy mają także kolejarze w wysokości 3,6 tony rocznie lub ekwiwalentu pieniężnego w wysokości 164 zł miesięcznie. Ponadto kolejarzom przysługuje 99-procentowa ulga na bilety kolejowe, natomiast ich rodziny oraz kolejowi emeryci i renciści mają prawo do zniżki 80-procentowej. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(17)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ewa
  2015-11-04 09:44:42
  Kto to pisał ? posiłek regeneracyjny , ekwiwalent za pranie itp. regulują przepisy bhp.Jeśli pracownik spełnia odpowiednie kryteria to go dostaje bez względu na miejsce zatrudnienia.!!!
  0
 • grispan
  2015-11-02 18:32:36
  Największe przywileje mają "wybrańcy narodu". Ta hołota może brać ryczałt za samochód i przejechane kilometry mimo, że go nie posiada. Mogą też żreć restauracjach a m za to płacimy żadna z tych afer .nie została rozliczona.
  0
 • Koba
  2015-11-02 17:02:00
  Autorze -sraj se w banie - Ja nie jestem górnikiem ale wiem ,że to jest element płacy -Palancie -tak jak Twój OUT siding.
  Myslisz ,ze jak Tobie POzwoją napisać coś raz na rok i dadzą Ci za to 5 zł to innych możesz POniżać. Trzebabyło sie uczyć aby zostać gornikiem.
  0
 • ted
  2015-11-07 09:41:53
  Czy posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy i inni ważni, też powinni być pozbawieni przywilejów? Dlaczego wszyscy widzą tylko nauczycieli, kolejarz, górników itp ?
  0
 • mio
  2015-11-03 11:09:10
  Mogą zabrać wszystkie te uprawnieni(a nie przywileje),niech tylko zaczną płacić tak aby godnie żyć. Dadzą mi tyle co na zachodzie za uczciwą prace i to będzie sprawiedliwe.
  DPG jak wyborcza nakręca jednych przeciwko drugim...czemu nie ma artykułów o tym ,jak ludzie mają żyć, zakładać rodziny, kupować mieszkania za 1300 zł .O tym napiszcie
  0
 • Quampadre
  2015-11-02 17:01:08
  Moim zdaniem niektóre przywileje to zwykła patologia. Inne to naruszenie zasad równości, itd. Ogólnie, jestem zwolennikiem konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, i nie rozumiem dlaczego grupa zawodowa głośniej krzycząca i sprawniej strajkująca niż inne, mam mieć z tego tytułu dodatkowe przywileje i to na wspólny a nie na własny koszt. Nie popieram tego.
  3
 • Nekroekonom
  2015-11-02 16:12:10
  A co takiego dziwnego jest w posiłkach regeneracyjnych dla pracowników fizycznych?
  Jak ktoś zapieprza fizycznie w terenie to jeszcze ma sam sobie szukać gdzie ma zjeść?
  0
 • MK
  2015-11-04 07:35:47
  Kto to pisał. Nauczyciele akademiccy nie dostają mieszkań służbowych. Mogą sobie wynająć pokój w akademiku, za co zapłacą 1/3 pensji.
  Natomiast urlop dla poratowania zdrowia przysługuje kolegom mianowanym, a zatem najstarszym na uczelni. Według ostatniej ustawy do czasu otrzymania belwederskiej profesury nauczyciele akademiccy pracują na terminowych kontraktach.
  0
 • zniesmaczony
  2015-11-07 13:18:44
  Pozbawić przywilejów tych z Wiejskiej. Niech tam pracują za średnią krajową. Zobaczymy czy będą się tak pchali na stanowiska posłów i senatorów.
  0
 • qwertty
  2015-11-02 14:46:09
  Dużo dziwniejsze przywileje można znaleźć w umowach społecznych. Spotkałem dziedziczność zatrudnienia, co wprawdzie wbrew prawu, ale skutecznie oznacza, ze w miejsce pracy ojca należy przyjąć syna. POzdrowienia dla spółek energetycznych.
  0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej